Red Bull potvrdil príchod Jukiho Cunodu do AlphaTauri | Magazín F1 - F1online.sk

Red Bull potvrdil príchod Jukiho Cunodu do AlphaTauri

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Čakali sme na to prekvapivo dlho, ale napokon to prišlo. Red Bull v stredu ráno potvrdil, že od budúcej sezóny sa v monoposte AlphaTauri predstaví 20-ročný Juki Cunoda. Stane sa kolegom Pierra Gaslyho, keď v juniorke Red Bullu nahradí odchádzajúceho Daniila Kvjata.

Japonský pretekár sa prehnal juniorskými šampionátmi ako blesk. V roku 2018 vyhral japonskú sériu Formula 4 a v nasledujúcej sezóne zamieril do Európy. Vo Formule 3 skončil na jedenástom mieste, keď všetkých 67 bodov tímu Jenzer Motorsport získal on sám.

Nasledoval úspešný rok vo Formule 2. Ako úplný nováčik sa dokázal vyšvihnúť na tretiu priečku v šampionáte a na Micka Schumachera, ktorý mal o jednu sezónu viac skúseností a získal titul, stratil len pätnásť bodov.

Z Cunodu sa stane prvý jazdec, ktorý sa narodil v novom miléniu a bude pretekať vo Formule 1. Ide tiež o prvého Japonca od čias Kamuiho Kobajašiho, navyše veľmi nádejného.

“Ako u väčšiny pretekárov, aj mojím cieľom bolo dostať sa do Formuly 1. Tieto správy ma veľmi potešili,” hovorí Juki Cunoda. “Chcem sa poďakovať Scuderii AlphaTauri, Red Bullu a dr. Markovi za to, že mi dali túto šancu. Samozrejme, vďaka patrí aj všetkým v Honde za ich podporu počas mojej kariéry. Dopriali mi príležitosť pretekať v Európe.”

“Musím tiež poďakovať tímom, v ktorých som doteraz pretekal, hlavne Carlinu. S nimi som sa tento rok toho naozaj veľa naučil. Uvedomujem si, že v budúcej sezóne budem nádejou pre veľké množstvo japonských fanúšikov. Spravím pre nich maximum,” ubezpečil rodák zo Sagamihary.

V Cunodovi vidí športový poradca Red Bullu Helmut Marko veľký talent. Až taký, že podľa niektorých zdrojov mal pomýšľať na to, že mladíka rovno posadí do Red Bullu. Takýto ostrý štart by určite nebol ideálny a je len dobré, že sa Cunoda bude môcť rozbehnúť trochu menej na očiach.

“Ja ho mám rád! Jeho rýchlosť, to, ako predbieha, ale tiež ako rýchlo sa učí manažovať pneumatiky a tieto všetky veci,” povedal Helmut Marko v Abú Zabí. Šéfa tímu Franza Tosta zas Cunoda presvedčil v novembri na testoch monopostu Toro Rosso z roku 2018.

“Red Bull sleduje Jukiho kariéru už nejaký ten čas a ja som si istý, že pre náš tím bude veľkým prínosom,” hovorí Tost. “Sledoval som ho tento rok v F2. Ukázal, že má tú správnu kombináciu zdravej pretekárskeho agresivity a dobrého technického myslenia.”

“Počas jeho novembrových testov v Imole, kde jazdil v našom aute z roku 2018, dosahoval v rámci pretekových simulácií veľmi konzistentné časy. Postupne plnil program a našim inžinierom posúval užitočnú spätnú väzbu.”

“A jeho integrácia do tímu inžinierov prebehla bez problémov, čo je vždy nápomocné. Tento týždeň na testoch v Abú Zabí potvrdil, že sa učí rýchlo a je pripravený vykročiť do Formuly 1,” doplnil 64-ročný Rakúšan, ktorý je na čele Toro Rosso, resp. AlphaTauri od vzniku tejto stajne.