fb pixel
logo F1online.sk

Ricciardo sa poďakoval McLarenu za vyhadzov: Myslel som si, že už neviem jazdiť

Daniel Ricciardo
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík2. 10. 2023

Už-už to vyzeralo, že Daniel Ricciardo sa zbaví jarma pilota, ktorého predčasne vyhodili z McLarenu. Keď sa dočkal novej výzvy s AlphaTauri, zdalo sa, že konečne bude odpovedať aj na iné otázky, nie len na jeho pôsobenie v britskom tíme. Bohužiaľ, prišla zlomenina a nútená pauza.

Na jeho krátkom pôsobení v AlphaTauri nie je príliš čo rozoberať. Daniel ohúril v Maďarsku, keď predviedol skvelú stíhaciu jazdu a dokázal poraziť tímového kolegu Júkiho Cunodu. Japonský mladík mu to však vrátil v Belgicku, kde dokázal zabodovať, kým Ricciardo podal pomerne bezfarebný výkon.

Daniela následne postretla veľká smola, keď si v Holandsku pri nešťastnej nehode privodil zlomeninu. Motoristický svet následne ohromene sledoval výkony jeho náhradníka Liama Lawsona, ktorý si však nevybojoval pretekársku sedačku. Ricciardo tak bude pokračovať s AlphaTauri aj v roku 2024 a pokúsi sa dokázať, že neúspešné počínanie v McLarene, s ktorým mal pôvodne platnú zmluvu aj na rok 2023, nie je dôkazom o jeho jazdeckých schopnostiach.

„Takýto koniec si nikdy neprajete,“ povedal Ricciardo pre Goodwood. „Výsledky sa však nedostavili.“

„Viem celkom jednoducho vychádzať s ľuďmi v tíme a s nikým som sa nepohádal, ale ide o výkony a, povedzme, tiež o biznis, ktoré nevyšli. Vyhodenie bolo pre mňa trochu krutou realitou. Keď som sa po sezóne vrátil domov na Vianoce, povedal som si, že to asi nepomohlo mojej reputácii, ale v tom momente mi to už bolo jedno. Bolo to požehnanie, aj keď to tak navonok nevyzeralo.“

„Potreboval som si urobiť trochu odstup, znovu objaviť sám seba a znovu nájsť lásku k tomuto športu. Dobre, možno sa to mohlo skončiť aj lepšie, ale zároveň si nemyslím, že by nejako pomohlo, keby som pokračoval až do skončenia zmluvy,“ zamýšľa sa Ricciardo.

„Svojím spôsobom im môžem poďakovať za to rozhodnutie, pretože sme sa ocitli v kaši a nie som si istý, či by sme sa z nej dostali,“ dodal Daniel.

Predčasné ukončenie spolupráce otvorilo Ricciardovi príležitosť vrátiť sa do Red Bullu. Ťažko povedať, či by výpoveď vnímal ako požehnanie, keby mu jeho staronový zamestnávateľ neumožnil návrat do Formuly 1, ale to už je v tejto chvíli bezpredmetné.

Treba však povedať, že si Red Bull vybral sám. Tímy Haas a Williams mu ponúkali pretekársku sedačku a boli ochotné trochu zariskovať, pretože o jeho schopnostiach na konci roku 2022 pochybovali snáď všetci. Keďže s AlphaTauri odjazdil zatiaľ len dve veľké ceny, tieto pochybnosti pretrvávajú.

V McLarene si podľa vlastných slov, aj slov svojich staronových šéfov, osvojil určité zlozvyky, ktoré musel eliminovať. Dnes tvrdí, že sa mu to podarilo a úspešne sa vrátil k svojmu starému „ja“.

„Naozaj mám pocit, že som stratil časť svojej techniky a niektoré svoje silné stránky,“ tvrdí Ricciardo. „Keď veci nefungovali, musel som ich zahodiť a vyskúšať niečo iné, ale ani to nefungovalo, čo sa podpísalo na mojej sebadôvere.“

„Myslel som si, že už možno neviem jazdiť. Bodka. Veľa sa toho stratilo. Keď som sa vrátil a sadol za simulátor Red Bullu, uvedomil som si, že nie som sebaistý. Svojím spôsobom mi odľahlo, keď som zistil, že nejazdím na takej úrovni, ako som si myslel. Trochu to ospravedlnilo niektoré moje výkony.“

„Nevyhováram sa, pretože moje výkony naozaj neboli dobré, ale bolo mi jasné, že som to nebol na sto percent ja. Áno, mal som to vyriešiť. Nedokázal som to, ale aspoň som mohol do určitej miery potvrdiť, že som bol trochu stratený,“ dodal Ricciardo.