fb pixel
logo F1online.sk

Pre Ricciarda je víťazstvo nad tímovým kolegom druhoradé: Potreboval som opäť cítiť tú radosť

Daniel Ricciardo
© Twitter/AlphaTauri
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík22. 7. 2023

Je to takmer nepredstaviteľné pomyslenie, ale Daniel Ricciardo je šťastný z trinásteho miesta. Príbeh o návrate austrálskeho pretekára je dokonalým príkladom relatívnosti šťastia vo Formule 1. Niekedy vám nestačí pódium, inokedy ste šťastní už len z pocitu pilota F1.

Daniel Ricciardo pri svojom návrate do F1 po niekoľkomesačnej absencii porazil v kvalifikácii na Veľkú cenu Maďarska tímového kolegu Júkiho Cunodu. Dokonalo tak odôvodnil svoje nástupníctvo po Nyckovi de Vriesovi, ktorý z desiatich pokusov porazil Japonca dvakrát.

Ricciardovi sa podarilo prehrýzť mimoriadne náročnou Q1, v ktorej všetci jazdci zápasili na tvrdých pneumatikách. Kým Cunoda sa lúčil sedemnástym miestom už v Q1, Daniel slávil postup a v nedeľu odštartuje z pekného trinásteho miesta.

„34769,“ odpovedal Ricciardo na otázku, aký veľký je jeho úsmev na stupnici od jedna do desať. „Povedal by som, že výsledok je len sčasti zodpovedný za ten úsmev. Dôležitejšie bolo pre mňa po návrate cítiť sa v aute čo najskôr komfortne. Potreboval som opäť cítiť tú radosť, čo sa stalo už minulý týždeň na teste, ale bola to úľava a zábava. Presne to som pri návrate hľadal, aj keď to bolo všetko narýchlo.“

„Ťažko povedať, či to bude v nedeľu stačiť na body, pretože mám za sebou tak osem kôl pretekových simulácií. Naozaj teda nepoznám toto auto s plnou nádržou alebo úroveň opotrebovania pneumatík. Bude to teda skôr o objavovaní auta a v týchto podmienkach je všetko o niečo zložitejšie. Počas pretekov sa budem učiť za pochodu a spracovávať informácie. Výsledok na bodovaných pozíciách by bol fenomenálny, ale teraz potrebujem hlavne zbierať kolá,“ povedal Ricciardo.

Kým Daniel rozdával úsmevy na všetky strany, ponúkal obšírne odpovede a prijímal pochvaly, jeho tímový kolega Júki Cunoda vybavil povinný rozhovor pre F1 TV za 20-sekúnd, počas ktorých svojou (stále trochu lámavou) angličtinou stihol odpovedať na dve otázky. Prepis rozhovoru ponúkame v plnom znení.

Redaktor: „Júki-san, nový kvalifikačný formát mal pripraviť nejaké prekvapenia. Bohužiaľ, dnes ti to nevyšlo. Aká bola kvalifikácia?“
Cunoda: „Bolo to náročné, to je všetko.“
Redaktor: „Máte vylepšený balík. Cítiš nejaký optimizmus pred nedeľnými pretekmi?“
Cunoda: „Áno, pretekové tempo v tréningoch vyzeralo dobre. Dúfajme, že to dokážem maximálne využiť.“

Súvisiace články