fb pixel
logo F1online.sk

Netradičný 90-minútový tréning ovládli po dvoch červených vlajkách a daždi Mercedesy

Lewis Hamilton
© Twitter/Mercedes
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík16. 6. 2023

Po nejakom čase sme sa neplánovane vrátili k 90-minútovému formátu. Pre problémy s kamerovým systémom v prvom tréningu sa FIA rozhodla, že dopraje tímom nejaký čas navyše a druhý tréning predĺžila o 30 minút. Piloti to so svojimi tímami plnohodnotne využili a pozbierali množstvo kôl. Udalosťami nabitý druhý tréning ovládli Mercedesy.

Lewis Hamilton na prvom, George Russell na druhom mieste. Pre fanúšikov Mercedesu to znie ako vysnívaný výsledok, ale nie tak rýchlo, pretože tento tím zvolil odlišný program a kvalifikačné simulácie odjazdil až v závere, keď sa ochladilo a trať zrýchlila. To je určite výhoda v porovnaní s Red Bullmi a Ferrari, ktorí si v úvodnej fáze druhého voľného tréningu vymieňali jeden najrýchlejší sektor za druhým.

V rovnakom čase ako Mercedes jazdil na čerstvých mäkkých pneumatikách len Fernando Alonso, ktorý bol pomerne výrazne pomalší než Hamilton s Russellom a so stratou štyroch desatín skončil štvrtý. Neprekonal pritom ani najrýchlejší pokus tretieho Carlosa Sainza, ktorý bol v tom čase starý nejakých 30 minút. Solídnu kvalifikačnú formu Ferrari potvrdil piatym miestom Charles Leclerc.

Red Bully Maxa Verstappena a Sergia Péreza nájdeme „až“ na šiestom, resp. ôsmom mieste s Valtterim Bottasom medzi sebou. Dôležitejšie ako výsledky však budú pre tímy pozbierané dáta a tých majú po druhom tréningu neúrekom. Jazdci Ferrari, McLarenu či Alfy Romeo siahali po méte 40 kôl.

Bohužiaľ, nie každému bol takýto luxus dopriaty. Už po jedenástich kolách skončil druhý tréning pre Nica Hülkenberga, ktorého zradil motor Ferrari a nechal nemeckého pretekára v oblaku dymu, čím sa postaral o prvé červené vlajky druhého tréningu. Opäť boli jazdy prerušené o niekoľko minút, keď to pre „možný únik vody“ odstavil Esteban Ocon.

Samotný záver druhého tréningu poznačil prudký lejak. Z ničoho nič sa spustilo z oblohy toľko vody, že nebolo vidieť ani na krok. Bol to však samý záver jázd a všetky tímy mali v tom čase svoje testovacie programy hotové.

FOM