© Mercedes
Tomáš Nagy
Tomáš Nagy5. 8. 2020

Pri nedeľnej britskej Grand Prix sme si pohodlne pospávali až do okamihu, ako ju defekty v posledných kolách zmenili na pneumatikový thriller.

„He’s lucky boy“ (je to šťastlivec). Túto frázu povedal Maxovi Verstappenovi jeho inžinier po prejazde cieľom. Tým šťastlivcom bol Lewis Hamilton. Majster sveta finišoval na VC Veľkej Británie iba na troch kolesách s náskokom 5,8 sekundy. Šťastena opäť úradovala v prospech úradujúceho šampióna, ktorý tak vyhral tretiu veľkú cenu v rade.

Defekt Hamiltonovej ľavej prednej pneumatiky si to ani lepšie nemohol načasovať. Pol kola pred šachovnicovou vlajkou (niekde na rozhraní šiestej a siedmej zákruty) svitli formulovým fanúšikom nádeje na iného víťaza, ako z tímu Mercedes, ale Lewis mal dostatočný náskok na to, aby aj s pomocou pretekového inžiniera Petera Bonningtona všetko zvládol a cieľom prešiel ako prvý.

V histórii F1 nájdeme viacero prípadov, kedy jazdec dorazil do cieľa na troch kolesách. Ale v prípade Hamiltona išlo po prvýkrát o víťazný dojazd. Až do nedele dosiahol najhodnotnejšie umiestnenie s defektom v cieli Švéd Stefan Johansson (McLaren) v Nemecku 1987, keď skončil druhý za Nelsonom Piquetom (Williams).

Silverstone však rozdával aj smolu a za najväčšieho smoliara môžeme bez váhania označiť Nica Hülkenberga. Nemecký jazdec vďaka uvoľnenej skrutke v spojke do pretekov ani neodštartoval. V kariére F1 ho technika pripravila o preteky už tretí krát. V Austrálii 2013 mu v Sauberi vypovedalo službu benzínové čerpadlo a v Belgicku 2015 skončili jeho preteky ešte pred štartom kvôli poruche pohonnej jednotky Mercedes v útrobách Force Indie.

Klasická VC Veľkej Británie a ikonický okruh Silverstone priniesol aj niekoľko pozoruhodných štatistických zápisov, ktoré tradične pozbieral Auto Motor und Sport.

• V Silverstone obsadilo päť najlepších tímov päť najlepších miest. Rovnaká situácia nastala aj na daždivom Hockenheime 2019.
  • Už iba jeden jazdec bodoval vo všetkých pretekoch sezóny – Lewis Hamilton. Tým pádom ako jediný dosiahol v prvých štyroch pretekoch sezóny umiestnenie v top 10. Naposledy sa rovnaká situácia udiala v roku 2000, keď mal takú bilanciu iba Michael Schumacher.
  • Hamilton zajazdil posledné kolo pretekov s časom 1:55,484 – a to napriek defektu. V Porsche Supercup stačí v Silverstone na pole position čas 2:02,483 min.
  • Hamilton vyhral už 20. preteky v kariére spôsobom štart-cieľ. Doteraz sa o prvenstvo v tejto historickej štatistike delil s legendárnym Ayrtonom Sennom, ktorý týmto spôsobom dokázal triumfovať 19-krát.
  • V Silverstone zaznamenal Hamilton už 154. pódium v kariére. V ďalších pretekoch, na tej istej trati, tak môže dorovnať historický rekord Michaela Schumachera (155. pódií).
  • Napriek tomu, že Hamilton a Schumi pretekali v rokoch 2010-2012 spoločne v F1, nikdy spolu nestáli na pódiu.
  • Lewisovi aj v Británii znova tesne unikol tzv. Grand Slam (víťazstvo, najrýchlejšie kolo pretekov, pole position a vedenie vo všetkých kolách pretekov). Ako predtým na Hungaroringu, tak aj tentokrát sa o to postaral Max Verstappen z Red Bullu Racing. Ten v poslednom kole vyfúkol britskému majstrovi sveta najrýchlejšie kolo pretekov.
  • Hamilton je prvým jazdcom v histórii F1, ktorý triumfoval na domácej veľkej cene sedemkrát. Doteraz sa delil o primát s Alainom Prostom. Ten vyhral domácu VC Francúzska šesťkrát.
  • Ak by sme mali byť geograficky presní, tak najviac domácich víťazstiev má stále Michael Schumacher. Rodák z Kerpenu síce na domácej pôde vyhral deväťkrát, ale až päť triumfov zaznamenal na okruhu Nürburgring pod názvom VC Európy.
  • Lewis je zároveň prvým pilotom, ktorý vyhral na okruhu v Silverstone 7-krát. Dokopy stál na tejto trati až 10-krát na pódiu. Nikde sa mu to viackrát nepodarilo.
  • Hamilton dosiahol na VC V. Británie už 91. kvalifikačné víťazstvo. Schumi má na konte 91 triumfov v pretekoch. Na vyrovnanie tejto méty chýbajú britskému majstrovi sveta iba štyri víťazstvá.
  • Rovnaký historicky rekordný počet víťazstiev a pole positions sme naposledy zažili na VC San Marína 2003. V Imole mal vtedy Michael Schumacher na konte 65 triumfov a Ayrton Senna 65 pole positions.
  • Tohtoročná britská Grand Prix má v histórii poradové číslo 1022. V belgickom Spa-Francorchamps 1991 sme boli v polovici tohto čísla, keď sa tam konali 511. preteky F1. Debutoval v nich istý Michael Schumacher…
  • Mercedes ovládol kvalifikáciu na VC V. Británie už ôsmykrát po sebe.
  • Defekt Valtteriho Bottasa, vďaka ktorému obsadil až 11. miesto, zabránil tretiemu pódiu v rade v zložení Hamilton, Bottas, Verstappen.
  • Sebastian Vettel nestál na pódiu v prvých štyroch veľkých cenách prvýkrát od debutovej sezóny 2008, keď jazdil za Scuderiu Torro Rosso.
  • Vettel v tejto sezóne už dvakrát finišoval na desiatej priečke. Nikdy predtým pritom nedokončil preteky na desiatom mieste.
  • Preteky vyšli stajni Renault. Dvadsať bodov, ktoré nazbierala dvojica Ricciardo/Ocon, je druhý najlepší výsledok tímu od jeho návratu do F1 v roku 2016. Doteraz najlepším bodovým ziskom francúzskeho zoskupenia je naďalej 22 bodov z VC Talianska 2019 za 4. a 5. miesto Daniela Ricciarda a Nica Hülkenberga.
  • Renault 20 bodmi zo Silverstone nazbieral viac, ako v prvých troch pretekoch sezóny dohromady (12 bodov).
  • V prvých troch pretekoch skončili jazdci Renaultu vždy na ôsmom mieste. Nebyť defektov Bottasa a Sainza, Ocon by skončil opäť ôsmy.
  • Pierre Gasly už sedemkrát v rade v kvalifikácii porazil svojho kolegu Daniila Kvjata.
  • Gasly (Alpha Tauri) zajazdil v Q2 najrýchlejší čas na tisícinu presne ako Lance Stroll (Racing Point) – 1:26,501 min. Ale keďže Stroll dosiahol čas skôr, postúpil do Q3 z desiateho miesta.
  • Pre rokom nahradil Alexander Albon Pierra Gaslyho v Red Bulle Racing. Pričom Gasly už dvakrát v tejto sezóne dokončil preteky pred thajským pilotom.
  • Jediný jazdec, ktorý v cieli britských pretekov dostal od víťaza kolo, bol Kimi Räikkonen.
  • Lance Stroll (Racing Point) dosiahol v Silverstone najrýchlejší čas druhého tréningu. Kanaďan zajazdil najlepší čas v meranom tréningu prvýkrát v kariére.
  • Max Verstappen v doterajšom priebehu kariéry odjazdil 106 pretekov. Rovnako ako jeho otec Jos.
  • Na čele historického rebríčka pilotov s najviac odjazdenými pretekmi bez víťazstva je naďalej Andrea de Cesaris (208) pred Nickom Heidfeldom (183). Nasleduje Sergio Pérez so 179 štartmi bez triumfu. Mexičana mohol po dvojici pretekov v Silverstone dobehnúť Nico Hülkenberg, ktorý je v poradí štvrtý so 177 veľkými cenami bez oslavy víťazstva. Technický problém na Hulkovom aute ešte pred štartom však túto možnosť nepripustil.
  • Naposledy nevyštartoval do pretekov Kimi Räikkonen v Malajzii 2017. Vo Ferrari mu vtedy zlyhala batéria. Tentoraz si smolu vybral Hulk.