Mazepin do Silverstone nepôjde, Briti zakázali účasť Rusov na pretekoch | Magazín F1 - F1online.sk

Mazepin do Silverstone nepôjde, Briti zakázali účasť Rusov na pretekoch

fotka k článku undefined
zdroj: Haas

Kým Medzinárodná automobilová federácia bola voči ruským pretekárom pomerne zhovievavá, vedenie Motorsport UK, organizácie, ktorá má pod palcom všetky motoršportové aktivity vo Veľkej Británii, už také ochotné nebolo. V stredu napoludnie vystavilo ruským a bieloruským jazdcom stopku.

FIA vypočula žiadosť Medzinárodného olympijského výboru len čiastočne. Nezakázala totiž účasť ruských športovcov na podujatiach, ktoré organizuje. Namiesto toho si vystačila s tým, že piloti z Ruska a Bieloruska nebudú pretekať pod vlastnou vlajkou. Nikita Mazepin by tým pádom mohol jazdiť pod hlavičkou FIA za predpokladu, že mu všetky krajiny vystavia potrebné víza.

Víza-nevíza, vo Veľkej Británii zašli ďalej a v Mazepinovom kalendári sa objavili prvé preteky, ktorých sa nebude môcť zúčastniť. Motorsport UK totiž zakázal účasť všetkých držiteľov ruských a bieloruských licencií na podujatiach vo Veľkej Británii, teda vrátane pretekov F1 v Silverstone.

Zákaz nezasiahol len pilotov, ale aj všetky ruské, resp. bieloruské tímy, komisárov, rozhodcov či ďalších funkcionárov. Zároveň sa nikde nesmú objaviť ruské a bieloruské symboly, farby a vlajky. Haas sa teda k lakovaniu s ruskou trikolórou nevráti, minimálne nie na Veľkú cenu Veľkej Británie.

Motorsport UK slovami svojho šéfa Davida Richardsa odsúdil vojenskú inváziu Ruska a Bieloruska na Ukrajine a vyjadril solidaritu s krajinami, ktoré sú v tomto konflikte obeťami. Zároveň však zdôraznil, že nechce, aby to zostalo len pri slovách.

“Je našou povinnosťou využiť všetok vplyv a všetky páky, ktoré máme k dispozícii, aby sme zastavili túto neodôvodnenú inváziu na Ukrajine,” hovorí David Richards. “Nabádame celú motoršportovú komunitu a našich kolegov po celom svete, aby naplno vyhoveli odporúčaniam Medzinárodného olympijského výboru a spravili všetko pre to, aby sa táto vojna skončila.”