Štatistiky a fakty po VC Kanady 2022
Zdá sa, že po šiestom víťazstve Red Bullu v rade začína v F1 pomaly opadať eufória z boja o titul v jazdeckom aj konštruktérskom poradí. Pritom Max Verstappen po VC Austrálie vyriekol obavu, že v tejto sezóne by potreboval 50 pretekov, aby dobehol Charlesa Leclerca, ktorý v tom čase viedol šampionát s náskokom 46 bodov. Nakoniec ich nepotreboval ani šesť a momentálne má Max na čele rovnaký náskok 46 bodov, ale pred svojím tímovým kolegom Sergiom Pérezom.
Takýto veľký obrat je výsledkom predovšetkým húževnatého úsilia tímu Red Bull. Pretekársky tím z Milton Keynes vďaka tomu oslávil v Montreale šiesty triumf bez prerušenia. Červení býci navyše dokonale využili náhlu nespoľahlivosť Ferrari, ktorá sa v testoch a ani na prvých podujatiach sezóny neprejavila. Tá napokon v Kanade vyústila do Leclercovho trestu a jeho odsunutiu na koniec štartového poľa za výmenu pohonnej jednotky nad rámec povoleného počtu.
Medzitým Carlos Sainz nazbieral v tejto sezóne viac pódiových trofejí ako jeho tímový kolega (5:4) a celkovo sa na pódium postavil jedenásty raz v kariére. Zakaždým išlo o druhé alebo tretie miesto a španielsky matador tak stále márne čaká na svoje prvé víťazstvo. Na okruhu Gillesa Villeneuva bol pritom najbližšie, keď mu v cieli chýbala na Maxa Verstappena menej ako sekunda.
Pilot Ferrari tak kráča v šľapajách Nicka Heidfelda. Nemec je naďalej držiteľom rekordu v počte umiestnení na bedni bez toho, aby vyhral. Quick Nick nazbieral v kariére F1 13 pódií (8x druhé a 5x tretie miesto) v stajniach Sauber, BMW Sauber, BMW Williams a Lotus Renault. Medzi Heidfeldom a Sainzom sa ešte nachádza na druhom mieste v tejto štatistike Stefan Johansson s 12 stupňami víťazov bez triumfu.
Aj Mick Schumacher má čoraz bližšie k rekordným métam, na ktorých v skutočnosti nechce byť žiadny pilot F1. Jazdec Haasu odjazdil v Montreale svoje 30. preteky F1, ale stále bez bodového zisku. A to mal v Kanade doteraz ideálnu východiskovú možnosť finišovať na bodovanej priečke s pomocou najlepšieho kvalifikačného výsledku v podobe šiesteho miesta na štarte, ale technika bola nakoniec proti.
V tejto kategórii drží rekord Luca Badoer. Talian nedokázal bodovať ani na jednom z 51 podujatí, ktoré v F1 absolvoval. Pri jeho mene však treba podotknúť, že mal smolu na starý bodovací systém. V 90. rokoch, v ktorých Badoer odjazdil väčšinu pretekov kariéry, mohli bodovať iba prví šiesti piloti v cieli. Keby sme teda použili dnešnú schému odmeňovania, tak Badoer by mal na konte solídnych 26 bodov (1x 7., 3x 8., 1x 9., 6x 10. miesto).
V prípade Micka dáva väčší zmysel porovnanie s Charlesom Picom. Francúz nedosiahol na body vo všetkých 39 podujatiach, ktoré v kráľovnej motoršportu odkrúžil vo farbách Marussie a Caterhamu počas aktuálneho bodového odmeňovania. Pokiaľ by syn sedemnásobného majstra sveta pokračoval v nastolenom trende, tak Pica by ku koncu sezóny predbehol.
Ďalšie zaujímavosti a štatistiky z VC Kanady opätovne prinášame s pomocou kolegov z redakcie Auto Motor und Sport:
- Po dvojročnej korona-prestávke sa Grand Prix v Montreale konala po 41. raz, čím dorovnala nemecký Nürburgring. Len do Monzy (71), Monaka (68), Silverstone (56) a Spa (54) zavítala F1 častejšie.
- Red Bull dokázal v Kanade vyhrať po šiesty raz za sebou. Rekord drží McLaren s 11 víťazstvami bez prerušenia od Brazílie po Belgicko 1988.
- Červení býci zároveň dosiahli historicky 82. víťazstvo v pretekoch F1 čím sa osamostatnili na 5. priečke, keď predbehli Lotus. Pred nimi je teraz Williams so 114 triumfami.
- Max Verstappen dosiahol pri svojom 150. štarte v F1 celkovo 26. triumf, 67. pódium a 15. pole position. S počtom štartov sa dostal na 41. priečku historických tabuliek.
- Z hľadiska víťazstiev okupuje už 9. miesto histórie, keď sa odpútal od legiend a majstrov sveta Nikiho Laudu a Jima Clarka a už čoskoro dobehne ôsmeho Jackieho Stewarta s 27 výhrami.
- Pódiami prenikol rovnako do prvej desiatky historického poradia, keď dorovnal na 9. priečke Valtteriho Bottasa. 15 pole positions mu zasa vynieslo delenú 22. pozíciu s tohtoročným kvalifikačným špecialistom Charlesom Leclercom.
- Verstappenovo montrealské kvalifikačné víťazstvo v premenlivých podmienkach o 0,645s pred Fernandom Alonsom bolo najdominantnejšie od roku 1984, keď Nelson Piquet zdolal Alaina Prosta o 0,756s.
- Max dokázal získať v posledných šiestich pretekoch až o 95 bodov viac ako Charles Leclerc.
- Leclerc pre trest za výmenu komponentov pohonnej jednotky vôbec premiérovo v tejto sezóne nevyštartoval z prvého radu.
- Carlos Sainz po VC Štajerska 2020 po druhýkrát v kariére zaznamenal najrýchlejšie kolo pretekov.
- Od roku 2010 sme na kanadskom pódiu videli vždy aspoň jedného jazdca s motorom Mercedes.
- Lewis Hamilton už po desiaty raz v rade nevyhral preteky, čo sa mu stalo v kariére trikrát. Ale ani raz nemal šnúru 11 a viac Grand Prix bez víťazstva. Navyše ak bude naďalej pokračovať mizéria Mercedesu, tak je v ohrození aj Hamiltonova impozantná séria s aspoň jedným triumfom v každej sezóne od začiatku kariéry. Svedčí o tom aj fakt, že Lewis v tomto ročníku ešte neviedol veľkú cenu ani v jednom kole.
- George Russell aj po Kanade pokračuje v konzistentnej sérii finišov do piateho miesta od začiatku sezóny. Zároveň je naďalej posledným jazdcom, ktorý bodoval vo všetkých podujatiach a je jediný, ktorý absolvoval všetky pretekárske kolá v tomto ročníku.
- Fernando Alonso vďaka druhému miestu v kvalifikácii štartoval z prvého radu premiérovo od VC Nemecka 2012. Medzičasom ubehlo neuveriteľných 198 pretekov, čo predstavuje najdlhší interval medzi dvoma štartmi z prvého radu. Prekonal tým rekord majstra sveta z roku 1978 Maria Andrettiho. Jeho pauza trvala od VC USA 1972 po VC Švédska 1976.
- Alonso štartoval z prvého radu vo veku 40 rokov a 325 dní. Staršieho pilota sme mali v prvom rade naposledy v Číne 2012 a bol ním Michael Schumacher (43 rokov a 103 dní).
- Haas v Kanade vyrovnal svoj najlepší kvalifikačný výsledok z Austrálie 2018, kde jeho piloti rovnako štartovali z tretieho radu.
- Sebastian Vettel pri dvanástej účasti vôbec po prvýkrát v Montreale nebodoval.
- Značky
- VC Kanady 2022