Marko: Keď je Hamilton na pódiu, už ho chrbát nebolí | Magazín F1 - F1online.sk

Marko: Keď je Hamilton na pódiu, už ho chrbát nebolí

fotka k článku undefined
zdroj: LAT Images/Mercedes

Technická direktíva FIA týkajúca sa poskakovania má ďalšieho hlasného odporcu. Konkrétne je ním hlavný poradca Red Bullu Helmut Marko, ktorému pripadá príliš nejasná. Rodák z Rakúska si zároveň spôsobom jemu vlastným zažartoval aj na margo boľavého chrbta pilota Mercedesu Lewisa Hamiltona.

Po zmene pravidiel volal obzvlášť Mercedes, ktorý mal s poskakovaním najväčšie problémy. Minulotýždňové usmernenie by vyžadovalo, aby tímy, ktoré týmto javom príliš trpia, zvýšili svoje vozidlá. V opačnom prípade im hrozí trest.

V padoku to vyvolalo veľké prekvapenie, pretože stajne nemali čas sa na to pripraviť. V Montreale však napokon k žiadnym kontrolám nedošlo, pričom momentálne sa čaká na závery z budúceho stretnutia technických šéfov tímov s FIA, ktoré by mali situáciu objasniť.

V každom prípade, poradca stajne z Milton Keynes Helmut Marko rozhorčenie rozhodne neskrýva. „Nemyslím si, že rozhodnutie FIA je správne. Jeden tím, menovite Mercedes, má najväčšie problémy a potom sa na to reaguje uprostred sezóny. Existuje jednoduché riešenie: stačí zdvihnúť auto. Potom už neposkakujete, ale stratíte rýchlosť.“

„To, že teraz reagujú takýmto spôsobom a snažia sa vnútiť FIA také právomoci, ktorými prakticky určujú nastavenie áut, je rýchle riešenie, ktoré určite nebolo premyslené,“ sťažuje sa 79-ročný bývalý pretekár.

Rakúšan navrhuje, aby Mercedes sám odstránil svoju „Achilovu pätu“. Tvrdí, že jeho stajňa by v prvom rade svojich pilotov takémuto zdravotnému riziku ani nevystavila. „Naši jazdci sú jedným z najväčších kapitálov, ktoré máme. Dbáme o to, aby boli v špičkovej fyzickej kondícii.“

Poradca Red Bullu si po Veľkej cene Kanady neodpustil ani podpichnutie smerom k Hamiltonovi. Sedemnásobný majster sveta totiž po Baku najviac zdôrazňoval bolesti chrbtice, pričom jeho šéf Toto Wolff dokonca vyslovil špekuláciu o Britovej prípadnej neúčasti na pretekoch v Montreale.

Lewis v Kanade paradoxne získal svoje druhé pódium v sezóne, čo sa v nedeľu nezaobišlo bez Markovej ironickej odozvy. „Hamilton dnes rýchlo vystúpil z auta. Keď je na stupňoch víťazov, ide to omnoho jednoduchšie.“