Verstappen mení pohonnú jednotku, Honda objavila na tej silverstonskej prasklinu | Magazín F1 - F1online.sk

Verstappen mení pohonnú jednotku, Honda objavila na tej silverstonskej prasklinu

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Pred dnešnými pretekmi dostane Max Verstappen úplne novú pohonnú jednotku. Honda sa tak rozhodla po sobotňajšej analýze dát, ktorej výsledky vyvolali obavy ohľadom jej spoľahlivosti. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o dôsledky nehody v Silverstone.

Verstappen nasadil silverstonskú pohonnú jednotku už v piatok s tým rozdielom, že Holanďan dostal nový výfukový systém a v sobotu aj novú elektroniku. V piatok však pohonná jednotka fungovala bez problémov a aj na základe piatkových jázd Honda konštatovala, že všetko je v poriadku.

Avšak po skončení sobotňajšieho programu sa Honda opäť zahĺbila do dát a objavila isté nezrovnalosti. Z preventívnych dôvodov preto Verstappen dostane novú pohonnú jednotku, no ešte sa to zaobíde bez trestu. Ide síce o nový motor, ale rovnakej špecifikácie ako ten, ktorý mal vo svojom monoposte nasadený v sobotu.

“Počas pokvalifikačných kontrol sme si na Maxovej pohonnej jednotke všimli niečo, čo sa zrejme rozvinulo v priebehu tohto víkendu. Pravdepodobne ide o dôsledok silverstonskej nehody,” píše Honda vo svojom vyhlásení. “Preto sme sa rozhodli ju vymeniť za novú pohonnú jednotku tej istej špecifikácie. Podľa pravidiel Max môže štartovať zo svojej tretej priečky a bez penalizácie.”

Podľa niektorých zahraničných zdrojov sa na konštrukcii pohonnej jednotky objavila trhlina. Podobný problém Honda ešte nikdy nezaznamenala, trhlina sa navyše objavila v blízkosti šasi. Aj z tohto dôvodu je pravdepodobnou príčinou náraz v Silverstone. Celý agregát teraz poputuje do Sakury, inžinieri budú skúmať, či je možné ho nejako zachrániť a používať aspoň v piatkových tréningoch.

Pre Verstappena je to už tretia pohonná jednotka v tomto roku. Za každú novú príde trest.