Štatistické lahôdky: VC Ruska 2020


Azda žiadna iná krajina sa nesnažila tak dlho o to, aby mohla hostiť preteky Formuly 1. Prvé pokusy prebiehali ešte za čias Sovietskeho zväzu, ale po udelení miesta v kalendári Maďarsku táto možnosť padla. Ďalší experiment nastal po roku 2000, keď sa živo diskutovalo o postavení okruhu Nagatino neďaleko Moskvy. I táto možnosť stroskotala. Všetko sa zmenilo, keď Rusko dostalo príležitosť zorganizovať 22. zimné olympijské hry (2014) v čiernomorskom letovisku Soči. Olympijský areál sa plánoval využiť na ďalšie celosvetové podujatie – preteky Formuly 1. Rusom to napokon vyšlo, hoci trať príliš nenadchla ani jazdcov ani fanúšikov. Aj preto občas médiami prebehnú správy o sťahovaní sa na sever do významného ruského historického mesta Petrohrad.
Na úvod ultrakrátky výlet do histórie.
- Prvé motoristické preteky sa v Rusku konali už v roku 1913, ďalšie nasledovali o rok neskôr. Uskutočnili sa za éry cára Mikuláša II., keď sa nikomu nesnívalo, že tento stáročný politický systém padne. Po revolúcii sa desaťročia čakalo na opätovné medzinárodné motoristické podujatie.
- Prvá Grand Prix Ruska F1 sa uskutočnila až 12. októbra 2014. V nedeľu je na programe siedme pokračovanie ruskej epizódy.
- Okruh s dĺžkou 5,848 km obchádzajú pretekári 53-krát. V sezóne 2017 bola veľká cena skrátená o jedno kolo, pretože Fernando Alonso odstavil problematický McLaren-Honda kvôli technickým problémom v priebehu zahrievacieho kola a preteky boli skrátené.
- S výnimkou rokov 2016 a 2017 sa v Rusku jazdí počas jesenného termínu.

- Štatistiky evidujú troch ruských pretekárov. Prvenstvo ostane v rukách Vitalija Petrova (debut 2010), o čosi neskôr ho nasledovali Daniil Kvjat (2014) a Sergej Sirotkin (2018). V juniorských sériách pôsobia iné nádejné talenty, čiže možno o rok či dva preniknú do F1 napr. Robert Švarcman či Nikita Mazepin.
- Len sedem pretekárov súčasného štartového poľa absolvovalo všetky doterajšie ruské podujatia. Sú to Bottas, Grosjean, Hamilton, Pérez, Räikkönen, Ricciardo a Vettel.
- Hegemóniu Mercedesu v sobotnej kvalifikácii narušili dvakrát piloti Ferrari. Sebastian Vettel zajazdil pole position v sezóne 2017, Leclerc vlani.
- Lewis Hamilton tu z prvej priečky štartoval iba raz – pri premiére v roku 2014. Dve pole positions získal Nico Rosberg (2015, 2016), jednu Bottas (2018).
- Z pohľadu víťazstiev jednoznačne kraľuje Mercedes, vyhral všetkých šesť Grand Prix.
- Najúspešnejším pretekárom je Lewis Hamilton. Brit vystúpil na najvyšší stupienok štyri razy, po jednom triumfe pridali Rosberg (2016) a Bottas (2017).
- Hamilton v Rusku, až na výnimku z roku 2017, neskončil horšie ako druhý. Pred troma rokmi preťal cieľovú pásku tesne pod stupňami víťazov.

- Soči neskutočne sedí Valtterimu Bottasovi, Severan práve tu v ročníku 2017 dosiahol premiérové víťazstvo v F1.
- Fín zajazdil v Soči ako jediný dvakrát najrýchlejšie kolo pretekov. Raz mu to vyšlo s Williamsom (2014), raz s Mercedesom (2018).
- Valtteri mohol bodovať pri každej svojej účasti, avšak v sezóne 2015 mu štatistiku skazil krajan Kimi Räikkönen. Iceman s ním tesne pred koncom Grand Prix kolidoval a vyradil ho z bodovanej desiatky.
- Ešte jeden fakt o Bottasovi. Až do vlaňajška neštartoval z horšej ako tretej pozície. Minulý rok vyrážal do pretekov štvrtý.
- V každej doterajšej GP Ruska štartoval domáci pilot — päťkrát Kvjat, raz Sirotkin. Daniil však doma nemá lichotivú bilanciu. Bodoval iba v ročníku 2015, po štarte z jedenástej priečky skončil piaty. Najviac sa do povedomia fanúšikov zapísal v roku 2016, keď poslal do bariéry Sebastiana Vettela. Odvtedy nosí prezývku torpédo.
- Keď sme spomenuli kolíziu, najtvrdšiu haváriu predviedol Romain Grosjean v roku 2015. Čierny Lotus tvrdo oprel do bariéry počas 12. kola. Počas rovnakej GP tvrdo havaroval aj nováčik Carlos Sainz. Španiel zaboril Toro Rosso hlboko pod Tec-pro bariéru v priebehu tretieho voľného tréningu. Po vyslobodení bol helikoptérou prevezený do nemocnice. Napriek tomu mu lekári povolili nastúpiť do nedeľných pretekov.
- V identickom roku pripravilo Pirelli módnu novinku trom najrýchlejším v cieli. Na pódium vystúpili Hamilton, Vettel a Pérez v typických ruských baraniciach.
- Sergio Pérez si tiež s okruhom Soči viditeľne rozumie. Každú účasť premenil v zisk bodov. Najlepší výsledok, tretie miesto, sme spomenuli.
- Mexičanovými protipólmi sú Romain Grosjean a Daniel Ricciardo. Francúz sa dokázal do TOP 10 prebojovať iba v roku 2016, keď skončil ôsmy. Austrálčan je o kúsok lepší, u neho evidujeme siedme (2014) a šieste miesto (2018).
- Lance Stroll zatiaľ z troch účastí vydoloval dve jedenáste miesta. Vylepší ich tento rok?
- Maxovi Verstappenovi sa v poslednom čase príliš nedarí. Zlomiť negatívnu sériu sa pokúsi v Rusku, ale ľahké to mať nebude. Doteraz tu bol desiaty, dvakrát piaty, minulý rok štvrtý. V sezóne 2016 ho vyradila porucha pohonnej jednotky. Motor Honda snáď bude fungovať.
- Soči nie je okruh s najľahším predbiehaním, ale videli sme tu zopár zaujímavých posunov nahor. Lewis Hamilton sa v ročníku 2016 dostal z desiatej štartovacej priečky na druhú. V sezóne 2018 zažiaril Max Verstappen, ktorý sa z 19. miesta posunul na piate. Vlani dal o sebe vedieť jeho tímový kolega Alexander Albon. Do pretekov síce vyrážal z pitlane, no šachovnicovú vlajku preťal ako piaty.
- Nicholas Latifi je jediný tohtoročný nováčik, ale trať v Soči mu nie je cudzia. V roku 2018 absolvoval prvý piatkový voľný tréning v aute Force Indie. Okrem toho tu v sezónach 2018 a 2019 v rámci šampionátu F2 obsadil dve druhé miesta počas sobotných pretekov.
- V ročníku 2014 bol čas pole position 1:38,513. V sezóne 2018 (vlani bol Leclerc pomalší) zas 1:31,387. Dostaneme sa tento rok pod úroveň 1:30,000?
Aké budú nedeľné preteky? Nadviažu zaujímavým priebehom na predchádzajúce talianske podujatia? Predpoklady asi hovoria o tej nudnejšej možnosti, ale tohtoročná improvizovaná sezóna neraz ukázala, že očakávania sa môžu rýchlo zmeniť. Ako nakoniec dopadnú desiate preteky, to sa dozvieme už o pár dní.
- Značky
- Rusko