fb pixel
logo F1online.sk

V prvom tréningu sa takmer nejazdilo, Spa zmáča dážď

Charles Leclerc
© Twitter/Ferrari
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík28. 7. 2023

Podľa očakávania sme v prvom a jedinom voľnom tréningu na Veľkú cenu Belgicka nevideli na trati takmer žiadnu akciu. Veľmi silný dážď primäl jazdcov a tímy neriskovať, ale aj šetriť pneumatiky. Najrýchlejší (a absolútne irelevantný) čas zajazdil Carlos Sainz.

Netreba zabúdať, že tento víkend máme aj šprint. Predpoveď počasia pred zvyškom víkendu nevyzerá optimisticky. Je možné, že bude pršať celé tri dni. Tímy pritom majú k dispozícii len štyri sady pneumatík do prechodných podmienok a tri sady gúm do silného dažďa. Je preto lepšie nakladať s nimi múdro.

Najväčšou otázkou však zostáva, ako bude vyzerať zvyšok víkendu? FIA v piatok ráno oznámila, že v prípade neuskutočnenia kvalifikácie neurčí poradie na štarte tréning, ale celkové poradie v šampionáte. Objavila sa však aj možnosť, že by sa kvalifikácia mohla presunúť na sobotu a FIA „obetuje“ kvalifikáciu na šprint.

Nechajme sa však prekvapiť. Kvalifikácia je naplánovaná na 17:00, ale v tréningu sme mohli vidieť, že viditeľnosť je naozaj príšerná. Komentátori televízie Sky sa pri pohľade na podmienky zhodli, že za takýchto okolnosti sa nebude jazdiť. Sme preto veľmi zvedaví, ako sa bude belgický víkend vyvíjať ďalej hlavne z organizačného hľadiska.

FOM