Räikkönen vzbudil rozruch, železný kríž sa nepáči každému | Magazín F1 - F1online.sk

Räikkönen vzbudil rozruch, železný kríž sa nepáči každému

Kimi Räikkönen
zdroj: Alfa Romeo Press Office

Kimi Räikkönen už dlhšie propaguje vlastnú značku oblečenia, v ktorej logu je tzv. železný kríž. Jeho vyobrazenie sa nepozdáva každému, pretože mnohí si ho spájajú s fašistickým hnutím Adolfa Hitlera. Je to však skutočne tak?

„Kimi Räikkönen si dal na svoje suveníry železný kríž? Čo do pekla?“ čudoval sa na Twitteri jeden z fanúšikov, pričom mnohí ďalší mu prikyvovali.

„Železný kríž nikdy nebol nacistický symbol,“ napísal na Twittri ďalší z čitateľov, ktorý by nesúhlasil so zákazom prezentovania tohto loga. „Niektorí ľudia si nemeckú armádu akosi zamieňajú s neonacistickou, ale nie je to to isté.“

Alfa Romeo Press Office

Celá vec však má aj iný rozmer. Problém je do veľkej miery v tom, že fínsky pretekár sa rozhodol spolupracovať s kontroverznou značkou West Coast Choppers, ktorá bola založená v 90. rokoch minulého storočia a ktorá predáva choppre, motocyklové oblečenie a motocyklové príslušenstvo. Nuž a v logu má aj tento železný kríž, ktorý tak prevzal i Räikkönen.

Zakladateľ tejto značky Jesse James sa už postaral o rozruch, pretože na niektorých fotografiách, ktoré sa šírili sociálnymi sieťami, celkom jednoznačne „hajluje“. Sám sa obhajoval tým, že išlo len o srandu, avšak nie pre každého je to tak a spojenie tejto firmy s logom železného kríža vraj nemusí byť náhodné.

„Potreboval som niekoho, kto bude reprezentovať našu značku,“ povedal Jesse James na margo rozbehnutia novej značky Kimi. „Myslím si, že Kimi je na to ideálny človek. Som veľmi rád, že súhlasil a pridal sa k nám.“

Alfa Romeo Press Office

Obe strany potvrdili spoluprácu ešte v závere minulého roku, ale produkty sa začali vyrábať až v tomto roku a Iceman ich teraz otvorene propaguje aj nosením na okruhoch Formuly 1. Na viacerých fotografiách je so šiltovkou i rúškom s číslom 7 a železným krížom.

Treba však dodať, že železný kríž nemožno nevyhnutne vnímať ako fašistický symbol. Ide totiž o nemecké vojnové vyznamenanie udeľované od roku 1813. Nuž a okrem toho pripomína aj symbol najvyššej vojenskej hodnosti vo Fínsku.

Možno vás zaujme

Komentáre