Cosworth sa po stopách Fordu nevydá: Návrat nie je na programe dňa | Magazín F1 - F1online.sk

Cosworth sa po stopách Fordu nevydá: Návrat nie je na programe dňa

fotka k článku undefined
zdroj: FOM

Po tom, čo bolo oznámené, že sa do najvyššej motoristickej súťaže vráti ako dodávateľ pohonných jednotiek Ford, budeme mať od roku 2026 na štartovom rošte až šiestich výrobcov motorov. Po návrate americkej automobilky sa naskytá relevantná otázka, či sa do súťaže nevráti aj jej dlhoročný partner Cosworth. Britská spoločnosť však tvrdí, že „comeback“ nie je momentálne na programe dňa a nezmení sa to pravdepodobne ani v blízkej budúcnosti.

Cosworth, ktorý sa podieľal až na desiatich tituloch v Pohári konštruktérov, nateraz nad návratom do Formuly 1 neuvažuje. Nenapodobní tak Ford, s ktorým v minulosti úzko spolupracoval.

„Návrat nebol na programe dňa,“ vyslovil sa generálny riaditeľ Cosworthu Hal Reisinger pre Motorsport.com. „Sme veľmi vďační, že sa nám podarilo uzatvoriť značné množstvo obchodov s automobilovými výrobcami. Ak to chceme robiť dobre, tak si to vyžaduje využiť všetky naše zdroje, keďže neverím, že by sme mohli robiť niečo menej než vynikajúco.“

„Ak by sme to s Formulou 1 mysleli vážne, vyžadovalo by si to vytvorenie ďalšej časti našej organizácie. Do tohto momentu nás to po obchodnej stránke nepresvedčilo natoľko, aby sme to mohli zvážiť,“ poznamenal Reisinger, ktorý sa netají tým, že prvoradou úlohou Cosworthu je generovať zisk. Nad vstupom do F1 by uvažoval len vtedy, keď by príjmy z Formuly 1 prevýšili počiatočné investície.

Reisinger však napriek svojmu skepticizmu priznal, že spoločnosť bola o budúcich predpisoch týkajúcich sa motorov pravidelne informovaná, no i napriek tomu bolo zložité si o veci urobiť správny obraz bez priamej účasti v F1. Taktiež povedal, že doposiaľ nemala pre svoju neprítomnosť pri tvorbe nových pravidiel akékoľvek slovo.

„Domnievam sa, že pri tvorbe nových pravidiel sa dbá iba na názor tých, ktorí vo Formule 1 priamo pôsobia,“ uviedol Reisinger. „Nehovorím však, že je na tom niečo zlé. Ide o ich budúcnosť, nie o našu, no taká je realita.“

„Dúfam však, že sa s nami o nových pravidlách poradia, pretože rešpektujú náš názor a chcú zvážiť širokú škálu možností. Podľa môjho skromného názoru sa treba poradiť aj s tými, ktorí nechcú byť priamymi účastníkmi F1 a priamo sa vo Formule 1 angažovať.“

„Obvykle sa však rozhodovanie zúži na tých, ktorí majú priamy záujem o pôsobenie v F1 – a to nie sme my,“ uzavrel Reisinger.

Komentáre