Räikkönen: Prítlak musíme získavať efektívnejšie | Magazín F1 - F1online.sk

Räikkönen: Prítlak musíme získavať efektívnejšie

Kimi Räikkönen
zdroj: Pirelli Motorsport

Víkend v Španielsku je tento rok zatiaľ jediný, v ktorom sa Alfe Romeo podarilo prebojovať do druhej časti kvalifikácie, ba Kimi Räikkönen hovoril dokonca o šanci na postup do Q3. Na základe doterajšieho priebehu sezóny ale nemôžeme predpokladať, že by sa Alfa mala rovnakým tempom posúvať vyššie v rebríčkoch. Tím má dva problémy: slabú pohonnú jednotku, ale aj problémy so šasi, zdôraznil Kimi Räikkönen.

“Je zrejmé, že sme príliš pomalí. Kde sme to pokazili? Asi keď sme navrhovali toto auto,” bez okolkov odpovedá Kimi Räikkönen, momentálne osemnásty muž šampionátu. Okrem Fína sú zatiaľ bez bodov len Latifi, Russell a Grosjean. “Dúfali sme, že na tom budeme tak, ako keď sme vyštartovali minulý rok. Na začiatku sme na tom boli oveľa lepšie, ak to porovnávame so všetkými ostatnými tímami. Tento rok určite na tom nie sme tak, ako sme dúfali a očakávali. Niečo sa teda pokazilo.”

Časť viny si musí priznať Scuderia, ktorá počas zimy nedokázala pripraviť pohonnú jednotku, ktorá by sa vyrovnala konkurencii a aj by spĺňala všetky technické pravidlá a direktívy. V Alfe Romeo sa ale nechcú vyhovárať len na svojho dodávateľa.

“Musíme sa zlepšiť po stránke prítlaku, potrebujeme efektívnejší prítlak,” vysvetlil majster sveta z roku 2007. “Najťažšie je to s motorom, ale s ním už nič nespravíme. Keby sme mali najlepšie auto, najlepšie šasi, tak by sme boli viac vpredu, ale nie sme, takže sa musíme zlepšiť aj v tejto oblasti. Zložité na tom je to, že sa to nedá napraviť ľahko, náprava nie je zrovna najrýchlejšia. Bude to chcieť čas. Ale dúfame, že krok za krokom to postupne zvrátime a dostaneme sa tam, kam chceme.”

“Potrebujeme lepšiu aerodynamiku, efektívnejšiu aerodynamiku, a byť v každej zákrute rýchlejší. Balans máme celkom dobrý, ale časy na kolo nie sú dobré. Vo Formule 1 je ale asi najťažšia aerodynamika, takže napraviť to nebude ľahké,” zhrnul Kimi Räikkönen.

Formulu 1 čakajú súťažné víkendy v Spa-Francorchamps a v Monze. Keďže nejde o okruhy, na ktorých dominuje prítlak, Alfa by sa mohla predstaviť v lepšom svetle. A Räikkönenovi s Giovinazzim istotne padne vhod aj zákaz kvalifikačných režimov, keďže oni sami podľa svojich slov žiadne špeciálne režimy nemajú.

Možno vás zaujme

Komentáre