Andretti Autosport má záujem o F1, nemá však príležitosť | Magazín F1 - F1online.sk

Andretti Autosport má záujem o F1, nemá však príležitosť

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/NTT INDYCAR SERIES

Andretti Autosport je skutočnou pretekárskou veľmocou nielen na americkom, ale celosvetovom poli motoršportu. Aktivity tejto spoločnosti zahŕňajú šampionáty IndyCar, Indy Lights, IMSA, Formulu E, Extreme E či Australian Supercars series. Najnovšie sa špekulovalo o záujme Michaela Andrettiho vstúpiť do Formuly 1.

Bývalý pilot McLarenu, víťaz Indy 500 a tiež syn majstra sveta z roku 1978 Maria Andrettiho je v súčasnosti úspešným podnikateľom a šéfom Andretti Autosport. Tá sa nijak netají záujmom hľadať (nielen) vo svete motoršportu ďalšie príležitosti. Podľa portálu RACER medzi nich patrí aj Formula 1. Michael Andretti vraj mal „sondovať“ v snahe nájsť nejakú schodnú cestu do Formuly 1 a rokoval s „viac ako jedným tímom“. To viedlo k dohadom, že Andretti má záujem o kúpu Sauber Motorsport, ktorý v súčasnosti vlastní investičná skupina Longbow Finance.

Americká spoločnosť sa však od týchto špekulácií dištancovala. „Záujem Michaela a tímu o vstup do Formuly 1 trvá už nejaký čas. Za tie roky sme preskúmali mnoho možností, ale v súčasnosti nemáme nič nové, čo by sme mohli oznámiť,“ povedal pre The Race hovorca Andretti Autosport.

„Pretekanie v akejkoľvek forme je našou vášňou a my nikdy nehovoríme nikdy. Ak by sa naskytla vhodná príležitosť vrátiť meno Andretti do Formuly 1, pôjdeme do toho. V súčasnosti však takúto príležitosť nemáme. Naďalej sa preto sústredíme na sedem disciplín, v ktorých aktuálne pôsobíme,“ stojí v stanovisku stajne.

Vstup Andretti Autosport do Formuly 1 napohľad nie je žiadne sci-fi. Jedná sa o mocnú skupinu, ktorá má s motoršportom bohaté skúsenosti. Navyše, na rošte sa v súčasnosti nachádzajú tímy, ktoré nemajú svoju budúcnosť ani zďaleka zabezpečenú. Prvým príkladom je spomínaný Sauber, ktorý prevádzkuje tím F1 Alfa Romeo Racing. Druhým americký Haas, ktorý taktiež čelí finančnej neistote a hovorilo sa o jeho možnom odpredaji do rúk ruského miliardára Dmitrija Mazepina.

Investícia do už existujúceho tímu je v súčasnosti tou najrozumnejšou cestou do F1. Podľa platnej Concordskej dohody totiž musí potenciálny záujemca, ktorý by rád dostal na rošt jedenásty tím, zaplatiť astronomických 200 miliónov dolárov. A týmto poplatkom sa vaša cesta vo Formule 1 ešte len začína.