Lawsonovi sa miestami „vypínal mozog“, Hadjar vraj zaspával

Účel svätí prostriedky, aj keď si Racing Bulls a Liam Lawson nezískali žiadne sympatie. Jednoducho museli urobiť, čo pre nich bolo najlepšie. Tím získal body a na ničom inom nezáležalo. Problém bol v samotnom pravidle o dvoch povinných pit stopoch, nie v tímoch, ktoré ho využili vo svoj prospech.
Je zvláštne, ako sa jeden z najsympatickejších tímov prepadol v očiach verejnosti. Ako Minardi či Toro Rosso pod vedením Franza Tosta a s atraktívnym lakovaním patrilo béčko Red Bullu k najobľúbenejším outsiderom na rošte. Rakúska spoločnosť ho však v posledných rokoch premenila na „pojazdný billboard“, do čela posadila Laurenta Mekiesa, ktorý nebol veľmi obľúbený už v čase svojho pôsobenia vo Ferrari, a absolútne zanevrel na svoje korene.
Spomeňte si, ako vlani vzali v Singapure bod Landovi Norrisovi, aby pomohli Maxovi Verstappenovi, a následne sa veľmi nedôstojne rozlúčili s Danielom Ricciardom. Pohľad na tohtoročnú Veľkú cenu Monaka a počínanie Liama Lawsona, ktorý taktiež nepatrí medzi najpopulárnejšie postavičky v padoku, len podčiarkol skutočnosť, že tímy F1 tu nie sú, aby prinášali radosť. V prvom rade bojujú o milióny a aj tie sú dôvodom nedeľného fiaska v Monaku.
„Je to zvláštne a nikdy som niečo také nezažil. Úprimne, na náhodných miestach sa vám začne vypínať mozog a snažíte sa udržať koncentráciu. Mal som za sebou Alexa, ktorý si tým prešiel vlani. Sledoval som jeho palubné zábery z minulého roka a bol zaparkovaný za Júkim. V tomto roku sa mu stalo presne to isté, takže mi ho je ľúto,“ povedal Lawson o svojej pomalej jazde, ktorou spomalil celé pole, aby daroval Isackovi Hadjarovi pred sebou pit stop zadarmo bez straty pozície.
Racing Bulls nepremýšľali, ako by prostredníctvom dvoch zastávok našli cestu vpred, vnímali to ako príležitosť doviesť Hadjara do cieľa na vynikajúcom šiestom mieste. Samozrejme, na boj s Ferrari nemali tempo, takže to bolo pragmatické a absolútne rozumné riešenie. Bohužiaľ, na úkor fanúšika.
„Vnímate to ako garanciu dobrého výsledku aspoň pre jedno auto. Preteky sa rozdelili medzi tri autá pred nami a mňa so zvyškom poľa za mnou. Potom Williams urobil to isté a ocitli sme sa na jednej lodi. Pokiaľ ide o našu polovicu garáže, tak som mal odviesť lepšiu prácu v sobotnej kvalifikácii. Z tohto pohľadu je to pre mňa osobne sklamanie, ale pre celý tím je skvelé, že máme obe autá na bodoch,“ vysvetlil Lawson.
Hadjar: Miestami som zaspával
Z Liamovej skvelej tímovej práce vyťažil Isack Hadjar najlepšie umiestnenie v kariére a jeho tím sa vrátil do boja s Haasom a Aston Martinom o celkové šieste miesto. „Pred pretekmi sme mali dobrý plán. Našťastie som mal Liama blízko za sebou. Odviedol svoj diel práce a rozhodne som po dnešku jeho dlžníkom. Veľmi mi pomohol. Dobre som sa bavil v prvých dvoch stintoch a po druhej zastávke to boli strašne dlhé preteky,“ povedal francúzsky pretekár.
Monako by mal byť jazdecký okruh a jeden z najnáročnejších v kalendári. Už dlhé roky to však o tejto trati platí len v kvalifikácii. Sobota v Monte Carle je stále veľmi vzrušujúca, ale nedeľa býva únavnejšia pre fanúšikov než pre jazdcov. My však chceme vidieť pretekanie na hrane. Keď už v nedeľu občas zaspávame my, nemusia zaspávať aj piloti v kokpitoch.
„Bolo to 58 kôl na jednej sade pneumatík. Vedel som, že si podržím pozíciu na trati, ale manažovať to tak dlho vyžaduje veľké sústredenie. Z času na čas som musel zrýchliť, pretože som mal pocit, že zaspávam. Potreboval som sa zobudiť a zatlačiť na to v rýchlych zákrutách. Boli to dlhé preteky,“ povzdychol si Hadjar.