Sauber v Turecku oslavuje okrúhly míľnik: Je to skutočný tím, hovorí Räikkönen | Magazín F1 - F1online.sk

Sauber v Turecku oslavuje okrúhly míľnik: Je to skutočný tím, hovorí Räikkönen

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Alfa Romeo Racing

Meno Sauber patrí vo Formule 1 k tým najtradičnejším. Stajne z Formuly 1 odchádzajú i do nej prichádzajú, mnohí neprežijú turbulentné časy, ďalšie to nezvládnu ekonomicky. Napriek mnohým príkoriam je však táto značka aj po dlhých rokoch stále súčasťou kolotoča Formuly 1 a počas Veľkej ceny Turecka oslávi okrúhly míľnik.

Pod označením Sauber, BMW Sauber či Alfa Romeo, pokračuje dedičstvo Petra Saubera vo Formule 1 aj naďalej. Meno švajčiarskeho podnikateľa síce už v názve tímu z Hinwilu nefiguruje (právo na meno získala Alfa Romeo pred sezónou 2019), no jeho dedičstvo je vo švajčiarskej továrni stále veľmi živé. V Turecku bude tento celok (ktorého mená boli v histórii rôzne) oslavovať svoju 500. veľkú cenu, čo je naozaj skvelé číslo.

„Tím je už o dosť väčší, než v časoch, keď som tu začínal,“ povedal pamätník Kimi Räikkönen, ktorý v Sauberi svoju kariéru vo Formule 1 začínal. „Je to skutočný tím. V továrni v Hinwile máme všetko, od Ferrari dostávame len motor a prevodovku, zvyšok však pochádza od nás.“

Je pochopiteľné, že za tie roky si tento celok musel v prostredí žralokov F1 skúsiť naozaj veľa. Najťažšie obdobie prišlo po tom, čo sa zo športu stiahlo BMW. Peter Sauber svoj tím od automobilky odkúpil späť, no nemal takmer žiadne zdroje na jeho prevádzkovanie. Medzi rokmi 2010 a 2017 tím niekoľkokrát doslova živoril, no napriek tomu sa mu podarilo viacero skvelých úspechov.

„Peniaze sú pre malé tímy zakaždým problém, ale tak to skrátka chodí. 500 pretekov je skvelé číslo, myslím, že len tri stajne majú viac (Ferrari, McLaren a Williams, pozn. red.). Pritom je to súkromný tím, ktorý viackrát prekonal naozaj ťažké časy. Snáď to číslo v nasledujúcich rokoch posunieme ešte vyššie,“ povedal Räikkönen.

Ku gratulantom sa pripojil aj Kimiho tímový kolega Antonio Giovinazzi. „Pre malý tím ako Sauber je 500 veľkých cien úžasný úspech. Som hrdý, aj keď som k tomuto rekordu prispel len malou troškou. Pre mňa je to dôležitý tím, v ktorom som v roku 2017 debutoval.“

„Som hrdý, že môžem byť súčasťou tejto rodiny. Je to malý tím, no dosiahol skvelé výsledky a tento skvelý rekord,“ povedal Giovinazzi, ktorý tu odjazdil všetkých 36 veľkých cien vo svojej kariére.