fb pixel
logo F1online.sk

Ricciardo: Výzvy menom AlphaTauri sa nebojím

Daniel Ricciardo
© Getty Images/RB Content Pool
Tomáš Masár
Tomáš Masár16. 7. 2023

Nie je tomu tak dávno, čo bol Daniel Ricciardo psychicky na dne a od svojho tímového kolegu Landa Norrisa fasoval pravidelný výprask preteky čo preteky. Hoci od ukončenia Austrálčanovho nevydareného angažmánu v McLarene uplynulo len pol roka, rodák z Perthu sa hotuje na veľkolepý návrat a tvrdí, že je pripravený a ničoho, ale naozaj ničoho sa nebojí – tobôž nie nejakého pôsobenia v tíme na chvoste štartového poľa.

Existujú však oprávnené obavy, či sa Ricciardo dokáže po tom, čo predvádzal uplynulé dva ročníky, naplno rehabilitovať a potvrdiť, že si svoju miestenku v F1 skutočne zaslúži. Zatiaľ čo mnohí predstavitelia formulovej obce o Austrálčanových súčasných dovednostiach pochybujú,  on sám si podľa vlastných slov maximálne dôveruje.

„Mám pocit, že som toho za posledné roky prežil veľmi veľa, takže sa nebojím ničoho, čo sa mi postaví do cesty,“ vyslovil sa bez okolkov Ricciardo pre Formula1.com. „Počítam však s tým, že auto bude mať svoje muchy. Možno nebude mať takú priľnavosť ako Red Bull, na ktorom som jazdil pred pár dňami, ale pokiaľ bude relatívne vyvážené, tak je to potom niečo, s čím sa dá pracovať.“

„Očakávajú odo mňa výsledky a kvalitné výkony, ale nazdávam sa, že kým si nesadnem do auta, je ťažké definovať, čo možno považovať za dobrý výsledok. Ôsme miesto? Štrnáste? Nemyslím si, že na mňa bude do letnej prestávky vyvíjaný nejaký veľký tlak. Tiež však neočakávam, že sa budem rozbiehať ktovieako pomaly. Naskočím do toho s vervou a pokúsim sa využiť znalosti, ktoré som nadobudol počas prestávky.“

Ricciardo sa pred vypuknutím aktuálnej sezóny nechal opakovane počuť, že jeho sabatikal potrvá minimálne rok a na čas strávený mimo F1 sa bytostne teší. Netrvalo však dlho a 34-ročnému jazdcovi začalo pretekanie chýbať. Kedy si vlastne zaumienil, že sa hodlá na štartový rošt vrátiť už v prebiehajúcom ročníku?

„Pravdepodobne to bolo niekedy v čase, keď som išiel na Super Bowl [vo februári, pozn. red.],“ poznamenal. „Bol som totiž opäť v súťažnom prostredí a domnievam sa, že práve vtedy vo mne po prvýkrát začala ožívať túžba po návrate.“

„Uvedomil som si, že som aj naďalej súťaživý a že by som chcel byť opäť pod svetlami reflektorov a pretekať. Niekedy vtedy sa to vo mne začalo lámať.“ Napokon sa ale pre skorší návrat rozhodol až v Monaku.

„Sledoval som monackú kvalifikáciu, ktorá bola nesmierne napínavá, keď mi zrazu prebehlo po rozume: ´Byť toho súčasťou by musela byť poriadna zábava,“ dodal Ricciardo.

Súvisiace články