fb pixel
logo F1online.sk

Verdikt FIA okomentoval hovienkom. Okrem pokuty dostal vyhadzov z whatsappovej skupiny

Monoposty tímu MP Motorsport zo série FRECA
© FREC/Media
Milan Kubala
Milan Kubala1. 7. 2023

Svet motoršportu niekedy píše naozaj zaujímavé príbehy, ktoré miestami kolidujú s poriadnymi bizarnosťami. K jednej takej došlo v piatok v sérii Európskeho šampionátu Formula Regional, v ktorom sa člen tímu MP Motorsport neúctivou reakciou previnil voči rozhodcom-komisárom. A dostal za to trest. Okrem dvetisíceurovej pokuty aj vyhadzov zo skupiny na WhatsAppe.

Na okruhu Spa-Francorchamps sa tento víkend koná ďalšie podujatie Európskeho šampionátu Formula Regional FRECA a nezaobišla sa bez potýčiek na trati. Počas piatkových pretekov si skočili do vlasov Francúz Sami Meguetounif z MP Motorsport a jazdec Vam Amersfoortu Joshua Dufek, keď druhý menovaný v zákrute Les Combes trafil Meguetounifovo auto a roztočil ho.

FIA po prešetrení incidentu však konštatovala, že šlo o pretekový incident. “Žiaden z jazdcov nenesie celú alebo prevažnú časť viny,” ponúkli svoj rozsudok vo verdikte, ktorý zverejnili v skupine na WhatsAppe, kde komunikujú s tímami. Správa o pretekovom incidente rozhodne nenechala chladných členov Meguetounifovho tímu.

“Po tom, čo komisári zverejnili verdikt 17 (týkajúci sa jazdca tímu MP Motorsport) na nástenke vo whatsappovej skupine, člen tímu MP MOTORSPORT uverejnil reakciu symbolizujúcu ‘zatočené hnedé hovienko’ a po pár minútach ju zmazal, aby ju nahradil novým emotikonom zobrazujúcim ‘klauna’, ktorý po pár minútach zmazal,” popisujú udalosti v ďalšej vyšetrovacej správe komisári.

Člen tímu MT Motorsport sa týmto konaním dopustil porušenia Medzinárodného športového kódexu a Športových pravidiel FRECA, ktoré súťažiacim aj členom organizačných tímov ukladajú povinnosť držať sa morálnych pravidiel a etiky, ale i vystríhať sa morálnych či materiálnych prešľapov voči komisárom a ďalším funkcionárom.

Komisári nakoniec označili reakciu za neúctivú a členovi tímu MP Motorsport udelili podmienečnú pokutu vo výške 2000 eur, ktorú bude musieť zaplatiť po ďalšom takomto prehrešku. Toho sa však zatiaľ nik nemusí báť, pretože zamestnanca z predmetnej whatsappovej skupiny za trest vyhodili.

Rovnako ako vo futbale či v hokeji, ani v motoršporte nie je možné rozhodcov komentovať, ako sa komu zmyslí. Svoje by o tom vedeli povedať Christian Horner, ktorý na VC Kataru 2021 skritizoval “darebáckeho maršala”, teda ani nie komisára, nuž a pred pár týždňami aj Günther Steiner. Šéf Haasu sa totiž nechal počuť, že o pravidlách by mali rozhodovať profesionáli, nie laici. V oboch prípadoch si na ich výroky posvietila FIA.

Súvisiace články