Sky: Investori sa pokúšajú vzkriesiť šampionát A1GP, bude druhý najrýchlejší na svete | Magazín F1 - F1online.sk

Sky: Investori sa pokúšajú vzkriesiť šampionát A1GP, bude druhý najrýchlejší na svete

fotka k článku undefined
zdroj: DPPI/Sauber Media Hub

Starší a skúsenejší fanúšikovia si určite spomenú na sériu A1 Grand Prix. Tá žila krátky, ale zato pomerne intenzívny život. Vychádzala z prostej myšlienky, podobne ako v prípade majstrovstiev sveta vo futbale či hokeji, nepretekali na tratiach celého sveta pretekárske tímy, ale krajiny. Britské médiá teraz informujú, že vznikla iniciatíva na jej obnovenie.

Britská televízia Sky tento víkend informovala o iniciatíve niektorých „ťažkých váh“ sveta motoršportu a obchodu s cieľom získať prostriedky na obnovenie seriálu A1GP, ktorý sa naposledy konal v sezóne 2008/09 a pochovala ho ekonomická kríza.

Ak bude iniciatíva úspešná, ráta sa s vytvorením dvadsiatich národných pretekárskych tímov v akýchsi majstrovstvách sveta v motoršporte.

Sky News uvádza, že séria by sa mala stať druhým najrýchlejším šampionátom na svete po Formule 1, jazdiť sa bude v otvorených monopostoch s maximálnou rýchlosťou okolo 350 kilometrov za hodinu a rovnakou špecifikáciou pre všetkých. Aby sa utíšili všetci aktivisti, čo sa zrejme aj tak nestane, autá budú schopné jazdiť aj na ekologicky udržateľné palivo.

„Zdroje uviedli, že o financovanie projektu už prejavilo záujem niekoľko investičných fondov a jednotlivcov s veľkými peňaženkami,“ píše Sky News, ktorá k tomu pridáva mená veľmi dobre známe všetkým fanúšikom motoršportu.

„Na projekt dohliada tím, ktorého súčasťou je aj bývalý šéf tímu Alpine a predtým riaditeľ Medzinárodnej automobilovej federácie Marcin Budkowski,“ uviedla britská televízia s dodatkom, že na projekte pracuje ako poradca aj legendárny Mike Gascoyne.

Projekt vraj zastrešuje aj investičná skupina Origin Sports Group, ktorej aktivity už zahŕňajú slávny America’s Cup či športové hry veteránov Invictus Games. Skupine šéfuje Sir Keith Mills, ktorého v Británii poznajú hlavne pre jeho zásluhy o usporiadanie Olympijských hier v Londýne 2012.

Sú to všetko veľmi veľké mená, ktoré lákajú investorov z celého sveta, vrátane Británie, Číny, Talianska, Saudskej Arábie a USA. Prebiehajú rozhovory s automobilkami o dodávkach motorov a prvý prototyp monopostu je vraj už na svete.

„A1GP sa nebude snažiť priamo konkurovať Formule 1 a usporiada niekoľko svojich pretekov mimo sezóny F1,“ uviedla Sky.

„Vo svete je silný záujem o súťaženie medzi národmi a motoristický šport nie je výnimkou,“ uviedol jeden z vedúcich pracovníkov projektu.

Na pláne je vraj až dvanásť pretekov na celom svete. Kalendár bude pozostávať z podujatí v Európe, Severnej Amerike, Latinskej Amerike, na Strednom východe, v Afrike, Ázii a Tichomorí. Sezóna bude trvať od decembra do júla. „Organizátori budú veľmi dbať na ľahkú prístupnosť pre všetkých fanúšikov prostredníctvom nízkych cien vstupeniek,“ píše Sky.

Komentáre