logo F1online.sk

Ticktum si opäť vzal na paškál pilotov F1: Viacerí z nich tam nemajú čo robiť

Dan Ticktum
© Twitter/NIO 333
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 4. 2023

Raz sú piloti Formuly E nekompetentní, inokedy sú hrdinami. Kontroverzná pretekárska postavička menom Dan Ticktum predviedla ďalší „kotrmelec“, keď sa tento Londýnčan vyjadril v úplnom protiklade ako pred rokom. Vtedy sa nijak netajil tým, že ho piloti Formuly E nenadchli, ale dnes podľa neho môžu mnohí smelo konkurovať mužom v najvyššej motoristickej triede.

Je pomerne široko známe, že Ticktum má o sebe veľmi dobrú mienku a sám seba prirovnáva k tým najrýchlejším a najtalentovanejším pilotom Formuly 1. Verný tejto svojej „mantre“ vychválil svojich súperov vo Formule E, ktorí ho pravidelne porážajú, aj keď ešte pred rokom o nich vysokú mienku nemal.

„Každý, kto sa pustí do predbiehacieho manévra, alebo sa oň pokúsi, ide do toho akoby s cieľom nabúrať. Vyzerá to tak, akoby všetci do seba vrážali, keď sa predbiehajú,“ povedal takto pred rokom Ticktum pre Motor Sport Magazine.

„Zakaždým, keď ma niekto predbehol, do mňa aj vrazil. Ak tu všetci hrajú takúto hru, ja budem robiť to isté,“ dodal.

Tento svoj „recept“ vlastne už pilot tímu NIO v tejto sezóne aj predviedol, keď na podujatí v Sao Paule zostrelil jedného z titulových ašpirantov Jakea Dennisa. Ticktum pri tomto manévri neukázal práve štandardy hodné pilota Formuly 1, napriek tomu si ich opäť vzal na paškál a dokonca kritizoval ich kvality.

„Myslím si, že takmer každý jazdec Formuly E, možno okrem niekoľkých, by mohol byť úplne s prehľadom vo Formule 1,“ pochválil svojich kolegov Ticktum pred štartom víkendu v Berlíne. „Samozrejme, mnohí z nich tam boli a mali tam zostať dlhšie.“

„Na tejto úrovni sme všetci lepší než, povedzme, 99 percent z tých najtalentovanejších. Ak ste však lepší než 98,7 percenta z nich a máte k tomu desať miliónov, tak vám to pomôže a odvediete viac-menej rovnako dobrú prácu ako ten, koho ste vytlačili.“

„Mám pocit, že Formula E je jednou z mála kategórií na svete, kde sú všetci jazdci platenými profesionálmi. Tento fakt hovorí za všetko. Viacerí piloti Formuly 1 tam podľa mňa nemajú čo robiť a tí z Formuly E by ich mali nahradiť,“ vyhlásil veľkohubý britský mladík.

„Keď sa kvalifikujem na konci poľa alebo urobím drobnú chybu, tak som vzadu len o málo. Celé pole je tak veľmi vyrovnané, že na rozdiel od ostatných kategórií to nie je ponižujúce, keď vo Formule E skončíte vzadu,“ dodal Ticktum.

Ten dobre vie, o čom hovorí, keďže za asi jeden a pol sezóny v elektrickom šampionáte nazbieral dokopy len desať bodov a prehráva aj interné súboje s tímovými kolegami.