logo F1online.sk

Lowe je rád za Verstappena a Masiho mu je ľúto: Vo Formule 1 nie je nič spravodlivé

Max Verstappen a Lewis Hamilton
© Twitter/F1
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík7. 12. 2022

Paddy Lowe je nepochybne jeden z najväčších géniov, minimálne v posledných troch dekádach, akých tento šport poznal. Keď sa v roku 2019 porúčal z pozície technického riaditeľa Williamsu, kariéru vo Formule 1 celkom zanechal a založil vlastnú technologickú spoločnosť. To však ešte neznamená, že si už k nedeľnej pohode nedopraje priamy prenos z najsledovanejších okruhových pretekov na svete.

Paddy sa významnou mierou podieľal na zisku siedmich majstrovských titulov s Williamsom, McLarenom a Mercedesom. Po odchode z posledného menovaného tímu zažil ešte krátku a veľmi náročnú anabázu s Williamsom, po ktorej sa z Formuly 1 stiahol a spolupodieľal sa na založení technologickej spoločnosti Zero Petroleum.

Tento geniálny inžinier sa usiluje vyvinúť dostupné syntetické a nebiologické palivá – benzín, naftu i letecké palivo – bez akýchkoľvek fosílnych zdrojov a len s použitím oxidu uhličitého získaného zo vzduchu a obnoviteľného vodíka.

Aj keď má tento čerstvý šesťdesiatnik plné ruky práce, na Formulu 1 nezanevrel. Dnes ju však sleduje už iba ako fanúšik. V rozsiahlom rozhovore pre PlanetF1 vyjadril svoje dojmy aj nad minuloročnou sezónou, ktorá sa v Abú Zabí skončila kontroverzne a v neprospech Mercedesu, v ktorom Lowe niekoľko rokov pracoval.

„Je skvelé vidieť Maxa získať titul bez akýchkoľvek sporov. Vlastne som bol celkom rád, že ho vyhral už vlani, aj keď je to možno kontroverzné, ale F1 je športom plným vzostupov a pádov. Vždy to tak bolo,“ povedal Lowe.

„Vo Formule 1 nie je nič spravodlivé. Sám som si to zažil mnoho, naozaj mnohokrát, ale mal som tam aj šťastie. Taká je skrátka povaha tohto športu, preto je taký zaujímavý a vzrušujúci. Vo Formule 1 nejde vždy všetko podľa plánu a nie vždy vyhráva ten najlepší. Preto tento šport sledujeme a milujeme ho. Beztak, správna odpoveď neexistuje.“

„Bolo mi však ľúto riaditeľa pretekov Michaela Masiho. Podľa mňa si to odskákal celkom nespravodlivo. Tam neexistovala správna ani nesprávna odpoveď. Robil si svoju prácu, veď bol rozhodca,“ prehlásil Lowe.