fb pixel
logo F1online.sk

Leclerc menuje problémy: V sobotu sme silní, v nedeľu sa nám to rozpadáva

Charles Leclerc
© Scuderia Ferrari Press Office
Milan Kubala
Milan Kubala21. 10. 2022

Mattia Binotto sa môže pred médiami tváriť, že všetko je v poriadku, no ak sa na výkony Scuderie Ferrari pozrieme triezvo, musíme zhodnotiť, že taliansky tím ešte má čo zlepšovať. Uznáva to aj Charles Leclerc, ktorý avizuje, že pred sezónou 2023 treba zabrať najmä v tom, ako Ferrari zvláda nedeľné preteky.

Ferrari môže už len hodnotiť uplynulý ročník. Jazdecký titul má totiž pevne vo svojich rukách Max Verstappen a Red Bull má ten konštruktérsky pekne zabalený sťaby pod vianočným stromčekom. Už len rodičia mu prikazujú ešte ho neotvárať a vydržať aspoň dovtedy, kým ostatní nedojedia večeru.

Aký má teda Charles Leclerc pocit z ročníka 2022 a čo treba vylepšiť? “Všetko ohľadom toho, ako zvládame nedeľu. Je toho plno. V uplynulých pretekoch sme videli, že našou slabinou je manažment pneumatík, komunikácia, stratégia, spoľahlivosť.”

“V nedeľu musíme byť silnejší a víkendy uzatvárať v čo najlepšom duchu, pretože v sobotu zvykneme byť veľmi silní, ale v nedeľu sa nám to častokrát začne rozpadávať,” komentuje neschopnosť Ferrari premieňať pole positions na víťazstvá.

Scuderia chce prípravám obetovať záver aktuálnej sezóny. Charles Leclerc už badá zlepšenie. “Pokiaľ ide o stratégiu, komunikáciu a podobne, tak máme za sebou pár pretekov, počas ktorých sme na tom pracovali a zaznamenali sme pozitívne znamenia, čo je dobré.”

“Potom je tu manažment pneumatík. S ním sme to na posledných pretekoch mali o niečo náročnejšie.” Keď sa preteky odjazdia na slikoch, tak to nie je také evidentné, no keďže v Japonsku všetci obuli intermediálky, krásne sme mohli vidieť, že Ferrari “žerie” pneumatiky oveľa rýchlejšie ako Red Bull. Z Leclercových intermediálok sa totiž stali sliky, zatiaľ čo na gumách Red Bullu bol ešte jasne vidieť dezén.

“Musíme identifikovať všetky príčiny,” nalieha. “Toto je proces, no zlepšujeme sa v tom. Na niektorých pretekoch sme mali dobrý manažment pneumatík, no za istých špecifických podmienok ako v Japonsku, kde bolo chladno a pršalo, na tom azda nie sme tak dobre ako Red Bull. Najmä keď nastanú nečakané podmienky.”

Charlesa Leclerca najviac mrzí to, že Ferrari v priebehu posledných mesiacov zahodilo obrovské množstvo príležitostí. “Keď sa obhliadnem za touto sezónou, vidím, že sme spravili obrovský krok vpred. Na druhej strane sme však premárnili množstvo šancí. V niektorých fázach sezóny sme spravili priveľa chýb. Celkovo to bol frustrujúci ročník.”

“Na druhej strane som si istý, že nám to pomôže zlepšiť sa smerom do budúcna,” hľadá pozitíva zástupca Monaka v efjednotke. “Som sklamaný, ale musíme sa pozerať vpred a čo najlepšie využiť zvyšok sezóny.”

Súvisiace články