Fangio je minulosť, podľa Murrayho Walkera sa najlepším jazdcom F1 stáva Hamilton | Magazín F1 - F1online.sk

Fangio je minulosť, podľa Murrayho Walkera sa najlepším jazdcom F1 stáva Hamilton

Lewis Hamilton
zdroj: Mercedes

Legenda medzi komentátormi F1 Murray Walker mal dlhé roky jasnú odpoveď na otázku, kto je najlepším jazdcom F1 všetkých čias. Dnes už 96-ročný Brit však tvrdí, že v jeho osobnom rebríčku velikánov na prvej priečke predbehne Juana Manuela Fangia Lewis Hamilton.

Z pohľadu čísel sa Hamilton môže už veľmi skoro skutočne stať najlepším pilotom histórie F1. Walker však pri svojich hodnoteniach neberie do úvahy len čísla. A hoci uznáva, že porovnávať jazdcov z rôznych ér je takmer nemožné, konštatuje, že v historickom meraní síl by uprednostnil Lewisa Hamiltona za jeho férovosť.

“Fangio si toho dosť vytrpel rovnako ako Jim Clark, Jackie Stewart — mohol by som pokračovať. Ale kto z nich je najlepší, to neviem,” hovorí Murray Walker v podcaste In The Fast Lane. “Zvykol som hovoriť, že Fangio. Myslím, že zakrátko budem musieť konštatovať, že Lewis Hamilton.”

“Ak sa na to pozriete štatisticky, už teraz má viac pole positions ako Michael Schumacher. V sebe má ešte aspoň tri roky, ak sa nezraní, neodíde z Mercedesu alebo sa nerozhodnú skončiť. V tom prípade ho čakajú ešte aspoň ďalšie tri šampionáty. Štatisticky sa teda stane najlepším,” pokračoval komentátor, ktorého bolo v rádiu prvýkrát počuť komentovať VC Veľkej Británie 1949.

Nie však len štatisticky, argumentuje: “Podľa môjho názoru — o ktorom sa dá veľa polemizovať — je lepší aj ako Schumacher alebo Senna, pretože obaja, Schumacher i Senna, sa počas svojej kariéry uchýlili k veľmi pochybným jazdeckým praktikám.”

“Ako napríklad Schumacher, keď úmyselne zaparkoval v Monaku, aby Alonsovi zabránil v zisku pole position, alebo ako Schumacher kolidoval s Villeneuvom v Jereze 1997, alebo Senna s Prostom v Japonsku 1990,” vyratúva.

“Lewis Hamilton nikdy nič také nerobil. Vždy jazdil čisto. Je to mimoriadne príjemný, ohromne talentovaný jazdec. Nemyslím, že som pred ním videl niekoho takého,” dodal Walker.

Možno vás zaujme

Komentáre