McLareny po zlom úvode bojovali až do konca | Magazín F1 - F1online.sk

McLareny po zlom úvode bojovali až do konca

Carlos Sainz v súboji s Charlesom Leclercom
zdroj: Twitter/McLaren

McLaren sa v Maďarsku vrátil do reality. Umiestnenie oboch jazdcov však mohlo byť aj lepšie nebyť nie práve vydarených úvodných kôl. Carlosa Sainza zdržala premávka počas prvej zastávky v boxoch, Lando Norris doplatil na zlý štart.

Pozitívom však zostáva, že McLareny po nevydarenom vstupe do pretekov zabojovali a postupne stúpali poradím vyššie. Carlos Sainz sa v závere dostal „aspoň“ cez Charlesa Leclerca, čo znamená, že britský tím neodišiel z Hungaroringu úplne naprázdno. Vďaka dnešnému bodovému zisku sa McLaren drží na treťom mieste v šampionáte konštruktérov.

Sainz, ktorý bol po štarte ôsmy, išiel do boxov v treťom kole. V tom čase sa pre zastávku rozhodla väčšina pilotov, čo znamenalo, že Španiel musel po prezutí čakať na to, kým sa bude môcť bezpečne zaradiť do boxovej uličky. Preto jeho prvý pitstop trval 7,2 sekundy.

A aby problémov nebolo málo, Carlos mal pri výjazde z boxov kontakt s Latifim a môže byť rád, že mohol bezpečne dokončiť preteky. „Celkovo to bol náročný deň. Bol som veľmi spokojný so štartom, po ktorom sme boli pred prvými zastávkami v boxoch vo výhodnej pozícii. Počas pitstopu sme z dôvodu premávky stratili niekoľko miest, čo nás stálo celkový výsledok,“ povedal Carlos Sainz po pretekoch.

Práve Sainz bol jedným z tých, ktorí čakali na dážď, a preto sa snažil čo najviac natiahnuť svoj stint na strednej zmesi. Dážď však neprišiel, preto prezul na tvrdú zmes a po výjazde z boxov sa vrátil za Charlesa Leclerca. Po dlhom súboji sa napokon pekným manévrom dostal pred Leclerca a poskočil aspoň na desiate miesto. V závere mocne sťahoval deviateho Magnussena, keď bol o viac než sekundu na kolo rýchlejší, na ďalšie predbehnutie mu však nezvýšil čas. Carlos si však predsa len odvezie z Maďarska dva body za deviatu priečku, keďže Magnussen dodatočne inkasoval penalizáciu a klesol za Španiela.

„Dokázal som sa prebojovať späť na body, z čoho sa teším. Určite to však nebola najlepšia nedeľa. Zaslúžili sme si o niečo viac. Teším sa na zlepšenie balansu auta a na to, ako sa v Silverstone vrátime silnejší,“ doplnil Carlos Sainz.

Aj v tretích pretekoch platilo, že Lando Norris získal v poslednom kole pozíciu k dobru. Tentoraz však v závere poskočil len na trinástu priečku cez Estebana Ocona. Mladý Brit doplatil na nevydarený štart i na to, že z intermediálnych pneumatík prezul až v štvrtom kole. Stratil veľa času a na trať sa vrátil ako osemnásty. Počas pretekov sa posúval vyššie, na body to však nestačilo.

„Najťažšiu časť predstavoval štart. Mal som dobrý rozbeh, no potom sa mi pretočili kolesá a všetko bolo zle. Urobil som svoju prvú veľkú chybu v sezóne. Vo zvyšku pretekov som sa snažil napraviť nevydarený štart. Auto bolo dobré a rovnako bola dobrá aj naša rýchlosť. Na tejto trati sa však veľmi ťažko predbieha a nemohol som urobiť oveľa viac. Treba hodiť tieto preteky za hlavu a koncentrovať sa na dve domáce veľké ceny,“ zhodnotil Lando Norris.

Po dnešku platí, že McLaren bodoval v desiatich z posledných jedenástich veľkých cien. Každý bod môže mať v konečnom účtovaní, a zvlášť pri skrátenom šampionáte, cenu zlata. Napriek vyšším očakávaniam preto vo Wokingu nepanuje nespokojnosť.

„Po dvoch veľmi dobrých víkendoch boli naše dnešné preteky pokazené hneď od štartu. Lando mal problém na štarte, kvôli ktorému prišiel o veľa pozícií, no nevzdal sa a prebojoval sa na trináste miesto. Carlos mal dnes smolu. Stratil niekoľko miest po prvom pitstope, keď bola boxová ulička zablokovaná ďalšími monopostami, a preto nemohol opustiť svoje boxy. Predviedol však skvelý výkon a vrátil sa aspoň na desiatu priečku. Obaja jazdci excelentne bojovali, až do konca išli na maximum a nevzdali sa,“ povedal šéf tímu Andreas Seidl.

McLaren ťahá v Maďarsku úžasnú sériu. Na Hungaroringu naposledy nebodoval ešte v roku 2004. Od pretekov v roku 2005 vždy obsadil aspoň jednu bodovanú priečku, čo je vzhľadom na to, čím si britský tím prechádzal počas partnerstva s Hondou, priam neuveriteľné.  

„Som spokojný, ako sme zvládli úvodné tri preteky v rozmedzí troch týždňov. Domov sa vraciame so skutočne veľkou porciou bodov. Z úvodu sezóny si vieme vziať veľa pozitív, ale vieme, v ktorých oblastiach sa musíme zlepšiť. Využijeme na to čas, ktorý zostáva do pretekov v Silverstone,“ uzavrel Andreas Seidl.

Možno vás zaujme

Komentáre