Siedmi sa zlepšili, traja zhoršili | Magazín F1 - F1online.sk

Siedmi sa zlepšili, traja zhoršili

Max Verstappen
zdroj: Red Bull Content Pool

Ako vyzerá medziročné porovnanie kvalifikačných časov jednotlivých tímov?

Medziročné porovnanie kvalifikačných časov často ukáže, ako sa jednotlivé tímy zlepšili, resp. zhoršili. Kým v roku 2019 sa na väčšine okruhov spomedzi všetkých zlepšil najviac McLaren, v tomto roku bude lídrom tejto štatistiky s veľkou pravdepodobnosťou Racing Point.

Racing Point sa medziročne na Hungaroringu zlepšil o neuveriteľných 2,7 sekundy. Kým pred rokom oba ružové monoposty vypadli už v prvej časti kvalifikácie, dnes budú štartovať z druhého radu.

Výrazným spôsobom sa posúva aj Williams, ktorý sa zlepšil o 1,3 sekundy. V roku 2019 tiež George Russell vytiahol v kvalifikácii magické kolo a skončil tesne pred bránami Q2, jeho tímový kolega Robert Kubica však bol beznádejne posledný. Progres Williamsu dokazuje postup Russella i Latifiho do druhej časti kvalifikácie a dokonca zdolanie jedného z Red Bullov.

1,2 sekundy vylepšili svoj čas v AlphaTauri a o 1,1 sekundu v dominantnom Mercedese. Pred rokom sa Mercedesy museli v kvalifikácii skloniť pred Maxom Verstappenom, včera si absolútne suverénne zaistili prvý rad a zatiaľ si jazdia vlastnú ligu.

Určité zlepšenie zaznamenali aj v Renaulte (0,9 sekundy), McLarene (0,8 sekundy) a dokonca aj vo Ferrari, ktoré je vo výrazne horšej forme než v uplynulej sezóne (0,3 sekundy).

Kým sedem tímov svoje časy zlepšilo, tri sa zhoršili, a ich menoslov nebude takým prekvapením. Medziročne sa zhoršili oba zákaznícke tímy Ferrari – Haas o 0,1 sekundy a Alfa Romeo o takmer 0,5 sekundy. Nepríjemným prekvapením je zatiaľ výkonnosť Red Bullu, ktorému trate s vysokým prítlakom pritom zväčša sedeli. Max Verstappen zajazdil v kvalifikácii o 0,3 sekundy horší čas než pred rokom, keď dosiahol svoju prvú pole-position v F1.

Celkovo sa tímy oproti minulému roku priemerne zlepšili o 1,1 sekundu a zaujímavé je aj konštatovanie, že monoposty F1 sú na Hungaroringu o 9,3 sekundy rýchlejšie než pred šiestimi rokmi, ešte na začiatku hybridnej éry.

Možno vás zaujme

Komentáre