logo F1online.skF1online.sk

Prečo si piloti vybrali svoje čísla? Čou si 24 uctí Kobeho Bryanta

Spoločné fotenie pilotov 2021
© Red Bull Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík12. 1. 2022

Od roku 2014 si piloti môžu na svoj monopost vybrať ľubovoľné číslo, samozrejme, ak ho už nepoužíva iný jazdec. Prečo si súčasní jazdci vybrali práve to svoje? Niektoré príbehy sú málo zaujímavé, s ďalšími sa spája trochu poverčivosť alebo nejaká „story“ z detstva či juniorských rokov.

V roku 2022 bude jediným novicom na rošte Číňan Kuan-jü Čou. Ten nahradí Antonia Giovinazziho a na nos svojho monopostu si nechá nalepiť číslo 24. Toto naposledy používal Timo Glock ešte v časoch, keď si jazdci nemohli svoje číslo vybrať ľubovoľne a bolo určené na základe konečného poradia v Pohári konštruktérov. Rodák zo Šanghaja si číslom 24 uctí pamiatku basketbalovej legendy Kobeho Bryanta. Čou je veľkým fanúšikom basketbalu a jeho obľúbencom bola práve legenda Los Angeles Lakers.

„Kobe Bryant bol mojou veľkou inšpiráciou v časoch, keď ma viac zaujímal basketbal ako motoršport. Bol považovaný za najlepšieho hráča svojej éry a takisto na sebe neúnavne pracoval,“ hovorí Čou.

„Vstával ráno o štvrtej a začal trénovať. Potom odviezol deti do školy a pokračoval v tréningu. Taktiež, 24 je štyri krát šesť a šesť je v Číne šťastné číslo,“ dodal.

A čo ostatní jazdci? Aké príbehy sa skrývajú za ich číslami?

1: Max Verstappen

Holanďan bude prvým jazdcom od roku 2014 s číslom 1, na ktoré má ako majster sveta právo. Tá nahradí jeho predchádzajúce číslo 33.

„Koľkokrát dostanete príležitosť jazdiť s číslom? A je to dobré aj z pohľadu merchu, je rozumné to spraviť,“ povedal Verstappen, ktorý tiež hovorí, že s týmto číslom jazdil aj ako chlapec.

A prečo mal predtým 33? „Trojka je moje obľúbené číslo. Zvykol som ju používať na všetkom, s čím som jazdil. Keď som prišiel do F1, mal toto číslo Daniel. Tak som pridal ešte jednu trojku a dúfal, že prinesie dvojnásobné šťastie.“

3: Daniel Ricciardo

„Bolo to moje prvé číslo v motokárach, vtedy sme si čísla vybrať nemohli, z klobúka vytiahli trojku a pridelili mi ju. Takisto to bolo číslo nášho domu. Plus som vždy mal rád NASCAR a Dale Earnhardt jazdil s týmto číslom,“ objasnil Austrálčan.

4: Lando Norris

„11 a 31 boli moje čísla vo Formule Renault, Formule 3 a Formule 4. V čase, keď som prišiel do Formuly 1, boli obsadené. 4 bola najlepšia voľba, hlavne preto, že pekne pasuje do môjho loga,“ povedal Norris, ktorý častokrát používa hashtag #L4NDO.

5: Sebastian Vettel

V rokoch 2011 až 2014 jazdil Sebastian s číslom 1, potom sa vrátil k číslu, ktoré mal na svojom Red Bulle pri svojom prvom titule majstra sveta. K tomuto číslu sa však viaže viacero udalostí.

„Mal som s týmto číslom veľmi, veľmi úspešný rok 2001 a vyhral veľa pretekov. Neskôr som sa dozvedel o Nigelovi Mansellovi a jeho červenej päťke na monoposte Williamsu. Takže tá päťka sa z času na čas objavila,“ povedal Vettel.

6: Nicholas Latifi

Číslo, ktoré sa viaže k Nicovi Rosbergovi a jeho otcovi. Dnes ho má na svojom monoposte pilot Williamsu. Spája si s ním svoje rodisko.

„Hlavným dôvodom je spojenie s mojim rodným mestom, ktorým je Toronto. Veľa ľudí hovorí o torontskej šestke, ktorá sa viaže ešte k rapperovi Drakeovi. Toronto taktiež vzniklo spojením šiestich mestských častí,“ vysvetlil Latifi.

9: Nikita Mazepin

„Často som jazdil s číslom 99, ktoré je rokom môjho narodenia a prinieslo mi celkom šťastie. Toto však bolo obsadené (Antoniom Giovinazzim, pozn. red.), no mohol som si vziať číslo 9,“ povedal Mazepin.

10: Pierre Gasly

„Jazdil som s týmto číslom v roku 2013, kedy som sa stal šampiónom vo Formule Renault. Tiež som veľkým fanúšikom Zinedina Zidana, ktorý nosil v reprezentačnom drese číslo 10, čo je druhý dôvod, prečo som si vybral práve toto,“ povedal rodák z Rouenu.

11: Sergio Pérez

„Kedysi som obdivoval futbalistu Ivána Zamorana, ktorý toto číslo nosil. Keď som potom pretekal na motokárach, tak som ho chcel tiež. Odvtedy to stále bola jedenástka, takisto mám toto číslo v mojej emailovej adrese,“ povedal Pérez.

14: Fernando Alonso

„Ak vyhráte svetový motokárový šampionát 14. júla vo veku 14 rokov s číslom 14 na motokáre, nemusíte ďalej hľadať svoje šťastné číslo,“ povedal Fernando.

16: Charles Leclerc

„Chcel som číslo 7, ale bolo obsadené, chcel som číslo 10, ale bolo obsadené. Nakoniec som skončil s číslom 16, pretože jedna plus šesť rovná sa sedem a tiež som sa narodil 16. októbra, čiže nie veľmi zaujímavý príbeh,“ povedal pilot Ferrari.

Keďže z F1 odchádza Kimi Räikkönen, ktorý 7 mal na svojom aute, bude môcť Charles čoskoro siahnuť po sedmičke. A aj tak urobí, len musí podľa pravidiel počkať dva roky. Toto číslo svojho času chcel aj Valtteri Bottas (napokon siahol po 77), no najzaujímavejšie na tom je, prečo si ho vybral sám Iceman.

„Museli sme si vybrať číslo a ja som si vybral toto. Bola šanca, že budem mať číslo 6, s ktorým som v roku 2007 získal titul, ale vedel som, že ju chce Rosberg, pretože s ňou vyhral jeho otec. Tak som si vybral to, čo bolo po ruke a som s tým v pohode,“ povedal Räikkönen.

18: Lance Stroll

Pilot Aston Martinu bol s týmto číslom úspešný a získal s ním tituly vo Formule 4 a Formule Toyota. „Som trochu poverčivý, nie veľmi, ale drobné veci ako je táto sú pre mňa dôležité. Zostal som teda pri tomto a nechcem ho zmeniť,“ povedal rodák z Montrealu.

22: Júki Cunoda

„V motokárach som pretekal s číslom 11, ale vo Formule 1 bolo toto číslo obsadené, tak som ho zdvojnásobil a prišiel s 22. Navyše, jazdil s ním Jenson Button, keď získal titul. Takisto ho mal aj Takuma Sato,“ povedal Cunoda.

23: Alex Albon

Rodák z Londýna sa inšpiroval číslom svojho hrdinu. Tým je Valentino Rossi, z úcty k veľkej motocyklovej legende si však nevybral jeho 46.

„Vždy som bol veľkým fanúšikom Rossiho a jeho 46. Nikto však nemôže legendárneho ‚Doktora‘ nahradiť, tak som si povedal, že si vezmem polovicu z tohto čísla,“ vysvetlil Albon.

31: Esteban Ocon

„S týmto číslom som vybojoval svoj prvý titul v motokárach v roku 2007. Dodnes je to môj najúspešnejší rok, preto jazdím s 31 a budem až do konca mojej kariéry,“ povedal Ocon.

44: Lewis Hamilton

Sedemnásobný majster sveta sa s týmto číslom stal britským motokárovým šampiónom v roku 1995. „Taktiež otec mal na aute označenie F44, čiže sa to stalo takým našim šťastným číslom,“ povedal Lewis.

47: Mick Schumacher

„4 a 7 sú moje obľúbené čísla a obe boli v čase môjho príchodu do F1 obsadené. Rozhodol som sa ich spojiť. Vzišla z toho celkom zábavná náhoda, ak spočítate dátumy narodenia celej mojej rodiny, vzíde z toho 47,“ povedal Mick.

55: Carlos Sainz

„Carlos Sainz, písmeno ‚S‘ znamená ‚5‘. Jedno ‚S‘ mám v krstnom mene, druhé v priezvisku. Takže je to 55. Moje obľúbené číslo je 5, pretože s tým som mal v kariére celkom dosť úspechov. Toto číslo však patrí Sebastianovi, takže som sa rozhodol pre 55,“ povedal Sainz.

63: George Russell

„Toto číslo patrilo môjmu bratovi v motokárach. Začínal s nimi u nás v miestnom motokárovom centre a odvtedy je s našou rodinou tak nejak spojené,“ vysvetlil Russell.

77: Valtteri Bottas

„Rozmýšľal som, že siahnem po čísle 7. Potom som sa však rozhodol pre 77 a to číslo sa mi páči. Nie som veľmi poverčivý. V mene Valtteri Bottas máte dvakrát po sebe písmeno ‚T‘. Tie ‚téčka‘ môžete prepísať ako sedmičky,“ povedal dnes už bývalý pilot Mercedesu.

Súvisiace články

Diskusia