VC Austrálie nevylučuje, že by si novembrový termín ponechala nastálo | Magazín F1 - F1online.sk

VC Austrálie nevylučuje, že by si novembrový termín ponechala nastálo

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Veľká cena Austrálie už od roku 2011 otvára ročníky Formuly 1, aspoň podľa pôvodného rozpisu veľkých cien. Ten sa vlani napokon musel prerábať, kvôli čomu sa v Melbourne vôbec nepretekalo, a zmeny nastali aj v tohtoročnom kalendári. Preteky u protinožcov by sa síce mali konať, ale nie v pôvodnom marcovom termíne, lež až v novembri. Nuž a podľa organizátora je možné, že si Austrália tento termín vyberie natrvalo.

Viac už k tejto téme povedal organizátor pretekov Andrew Westacott. Hneď na začiatku však v rozhovore pre motorsport.com upozornil: “Zdôrazňujem, že ohľadom kalendárov pre rok 2022 ešte nebolo o ničom rozhodnuté. Tešíme sa z toho, že zvykneme mať pozíciu úvodných pretekov vo Formule 1. Vyhovuje nám to a je to základný pilier veľkých podujatí v Melbourne.”

Cieľom je však pozrieť sa i na alternatívy. Keďže organizátor VC Austrálie má pod palcom okrem pretekov Formuly 1 aj podujatie MotoGP, ktoré sa obyčajne koná v októbri, tak má istú mieru voľnosti, ktorú by chcel využiť.

“Teraz, keď budeme organizovať podujatie F1 v novembri, budeme mať príležitosť pozrieť sa na štyri rôzne scenáre,” informuje Austrálčan. “Prvý scenár je, že by boli obe podujatia v úvode sezóny, vo februári a v marci. Druhá alternatíva: obe podujatia by mohli byť na konci sezóny, tu sa bavíme o októbri alebo novembri.”

“Tretia možnosť je tradičná, s Formulou 1 na začiatku sezóny a MotoGP na konci. Alebo, napokon, výmena; MotoGP na začiatku a F1 na konci,” kombinatoricky vyratúva všetky možnosti Westacott.

Každý z týchto variantov má svoje za a proti. Kým úvodné podujatie sezóny sa vždy teší veľkému záujmu verejnosti, v marci sa nikdy nebude rozhodovať o majstrovskom titule. Presun pretekov na november by mohol spôsobiť, že sa bude v Albert Parku udeľovať majstrovská koruna, čo je ďalšie veľké lákadlo.

“Som otvorený všetkým štyrom scenárom, ich kladom a záporom a príležitostiam, ktoré dávajú športu,” pokračuje. “A tiež uvažujem o hodnote, ktorú tieto podujatia prinesú Melbourne. Všetky sú na stole a o tom, ktorú kombináciu napokon vyberieme, rozhodneme v polovici roka, keď sa budú finalizovať kalendáre.”

“Beriem do úvahy aj tradíciu a nové príležitosti, som otvorený. Zatiaľ nebolo prijaté žiadne kategorické rozhodnutie,” vysvetlil Westacott.