Leclerc hovorí áno osemvalcom, neschvaľuje však obmenu šprintov


Ambiciózny plán prezidenta FIA Mohameda bin Sulajema vrátiť do Formuly 1 osemvalce už v roku 2029 narazil na nechuť dodávateľov pohonných jednotiek. Hoci sa ich návrat odkladá minimálne do roku 2031, táto téma je v padoku stále živá. Napríklad Charles Leclerc sa nechal počuť, že by takýto návrat do minulosti privítal.
Veľká časť súčasných fanúšikov efjednotky vyrastala v časoch Miku Häkkinena, Michaela Schumachera a toľko ospevovaných motorov V8 alebo dokonca V10. Charles Leclerc je jedným z nich. Na toto obdobie má krásne spomienky aj preto, že monoposty F1 mali nezameniteľný zvuk, ktorý chytil za srdce každého priaznivca motoršportu.
“Veľmi rád by som sa k nim vrátil, oveľa väčší hluk by sme naozaj privítali,” povedal Charles Leclerc na margo myšlienky, že by sa osemvalcové spaľovacie motory mohli vrátiť a s nimi aj hluk. “Určite by som dal prednosť návratu k normálnym osemvalcom alebo desaťvalcom, najmä k tomu zvuku, ktorý mi na našom športe chýba najviac zo všetkého. Preto som sa do tohto športu zamiloval.”
Aj jedny z Monačanových prvých spomienok sa týkajú práve ohlušujúceho prejavu pohonných jednotiek prakticky uňho doma. “Samozrejme, ja som z Monaka. Spomínam si, keď autá F1 prechádzali cez Monako. Naskakovala mi husia koža. Teraz už taký pocit nezažijete, čo je škoda.”
Na návrat zimomriavok si ešte budeme musieť počkať. Medzitým efjednotka uvažuje o tom, ako by sa dali zatraktívniť súťažné víkendy z pohľadu formátu. Stefano Domenicali cez leto hovoril o skrátení veľkej ceny či rozšírení počtu šprintových víkendov. V kuloároch sa spomína, že v roku 2027 by mohli tvoriť až polovicu 24-dielneho kalendára.
“Môj súkromný názor je taký, že v tejto chvíli je počet šprintových pretekov postačujúci. Nechcel by som ich mať viac,” zareagoval na tento nápad Charles Leclerc, ktorému nevoňajú ani rôzne úvahy o spestrení šprintových víkendov.
Podľa kritikov je šprint len málokedy atraktívny, keďže sa svojím formátom až príliš podobá na preteky, resp. na ich prvý stint. Navyše divákom odhalí rozloženie síl v padoku, a tak pred nedeľou odhalí jednu zo skrytých premenných. Nedeľa sa stáva predvídateľnou.
Ako šprinty obmeniť? Opakovane sa vracia nápad obrátiť poradie buď prvej desiatky, alebo celého poľa, alebo štartovať podľa obráteného poradia v šampionáte. “Obrátené rošty… Neviem, nemali by byť súčasťou prinajmenšom bežných súťažných víkendov. Prečo to nezvážiť počas šprintových víkendov na šprinty? Toto nie je vec, ktorú by som považoval za súčasť DNA Formuly 1.”
“Podľa mňa by Formula 1 mala zostať pri tom, čím je teraz. Nemali by sme objavovať koleso,” dodal.
- Značky
- Charles Leclerc
- Ferrari