Tim Mayer ohlásil kandidatúru na prezidenta FIA a spustil lavínu kritiky na adresu Sulajema


Mohamed bin Sulajem nepôjde do tohtoročných volieb prezidenta FIA osamotený. Napriek snahe zabarikádovať sa na čele federácie a tlmiť kontrolné mechanizmy – mnohé dostal pod svoju kontrolu – sa objavil Tim Mayer, ktorý v Silverstone ohlásil svoju kandidatúru a okamžite spustil ofenzívu proti súčasnému vedeniu FIA.
Bývalý komisár, ktorého Sulajem vlani odvolal, bude opozíciou súčasného vedenia na Place de la Concorde. Vzhľadom na podporu Afriky a Ázie pre súčasného prezidenta sa Mayerovi nedávajú veľké šance a v tejto chvíli sa zdá pravdepodobnejšie, že Sulajema dobehnú skôr jeho skutky než konkurencia.
V súčasnosti sa pošuškáva, že o Sulajema sa vážne zaujíma americká vyšetrovacia agentúra. Uvidíme, či je prezident taký čistý ako jeho slovník. Konfrontovať ho už stihol jeho nový protikandidát Tim Mayer, ktorého úsilie mnohí prirovnávajú k boju s veternými mlynmi. Podpora západného sveta a vyspelých demokracií mu totiž na zvolenie určite nebudú stačiť.
„Mohamed prišiel s niekoľkými naozaj dobrými myšlienkami – chcel najmä načúvať malým klubom. Sľúbil, že bude neexekutívnym prezidentom, zaviazal sa k transparentnosti, no nič z toho nedodržal. Naopak, vydal sa úplne opačným smerom,“ vyhlásil Mayer v piatok v Silverstone.
„Máme tu iba ilúziu integrity. V skutočnosti sme sledovali sériu zmien stanov, ktoré boli navrhnuté s jediným cieľom – sústrediť moc v jednej kancelárii. To je presný opak toho, čo sľuboval počas svojej kampane,“ dodal Mayer.
Sulajemovi sa dá vyčítať naozaj všeličo. Najväčším problémom sú inštitúty, o ktorých sme počas prezidentovania Jeana Todta ani nepočuli. Verejný diskurz sa počas posledného volebného obdobia presunul z okruhov do kancelárií. Prezident okolo seba zhromaždil skupinku podporovateľov, s ktorých pomocou zmenil stanovy FIA tak, že obmedzil jej kontrolné orgány.
Nedávno na valnom zhromaždení FIA v Macau členovia riadiaceho orgánu drvivou väčšinou schválili zmeny stanov a etického kódexu, ktoré prezidentovi udelili rozsiahlejšiu právomoc veta a výraznejšiu kontrolu nad členmi Senátu FIA. Aj keď Sulajem mal počas kandidatúry plné ústa transparentnosti, demokracie či väčšom podiele žien na moci, po jeho zvolení sa stal pravý opak.
Na lep mu pred štyrmi rokmi sadli mnohí, vrátane britského Motorsport UK, a teraz je prudko otázne, či existuje cesta späť. „Slová sú síce pekné, ale činy už menej. Práve v čase, keď hovoril o demokracii, zverejnili nové stanovy, ktoré robia FIA podstatne menej demokratickou,“ vyhlásil Mayer.
„Mohamed teoreticky disponuje právom veta voči každému, kto sa proti nemu postaví ako protikandidát. Neverím, že by to v praxi skutočne využil, ale samotná existencia takejto právomoci je znepokojujúca. Získal možnosť jednostranne rozhodnúť, že členovia Svetovej motoristickej rady, ktorých si zvolili členské kluby, sa nemôžu zúčastňovať na oficiálnych stretnutiach. Týmto členom Svetovej motoristickej rady je navyše na základe právnej zmluvy zakázané komunikovať s tými, ktorých majú zastupovať, o obsahu prebiehajúcich rokovaní,“ povedal Mayer, ktorý podčiarkol, že takéto metódy nemajú nič spoločné s demokraciou.
„To nie je demokracia, ale tyrania. Musíme to zmeniť. Mohameda poznám už dlho. Neobviňujem ho zo žiadnych zlých úmyslov a nemyslím si, že chce pôsobiť tak, ako vyzerá, ale pravda je, že máme problém,“ dodal kandidát na prezidenta FIA.
- Značky
- FIA
- Mohamed bin Sulajem