Russellovi by sa nadávky prepiekli, naznačuje Montoya
Bude mať sprísnenie trestov za nadávky a kritizovanie FIA nejaké hmatateľné dôsledky? Po aktualizácii znenia Medzinárodného športového kódexu nastalo zlovestné ticho a my s napätím očakávame, čo bude ďalej. Celú kauzu spustil ešte vlani Max Verstappen, ktorý nie je podľa Juana Pabla Montoyu dostatočne obľúbený v prostredí mocipánov športu, aby sa mu podobné počínanie prepieklo.
Holandský pretekár za nevinnú poznámku na adresu svojho monopostu v Singapure doplatil trestom zo strany FIA, ktorá mu uložila, aby sa v Rwande zúčastnil činnosti v prospech rozvoja miestnej motoristickej komunity. Na samotnej charite nie je nič zlé, keby Verstappena nepotrestali ako malého školáka, ktorý odvrával učiteľke. Zatiaľ sa však nezdá, že by tento trest, alebo nedávne sprísnenie sadzieb, malo nejakú dohru. To sa však môže zmeniť.
„Keď ste jazdec, cestujete po celom svete a musíte tvrdo pracovať, verte mi, záleží vám na každom dni voľna. Ak o nejaký prídete pre prácu v prospech komunity, je to vážne nanič. Ja som raz pre niečo také musel cestovať až na Kostariku,“ spomína Juan Pablo Montoya, ktorého cituje GPblog.
To však nie je zďaleka to jediné, čo Kolumbijčanovi vadí na nedávnej kauze, ktorá sa po zavedení nového sadzobníka FIA môže ešte prehĺbiť. „Chcete vidieť osobnosti jazdcov, alebo chcete vidieť nevinné princezné? Chcete vidieť naštvaných a tvrdých chlapov, ako spolu bojujú s vášňou a zanietením, pričom do toho dávajú všetko?“ pýta sa bývalý pilot Williamsu a McLarenu.
„Chápem, že F1 dnes priťahuje mladé publikum, ale v dnešnej dobe deti také slová počujú a používajú v škole, dokonca aj v škôlke. Je to hranica, ktorú môžete stanoviť pre hocičo,“ myslí si Montoya.
Ten zašiel dokonca ešte ďalej a tvrdí, že jazdci nie sú posudzovaní a trestaní rovnako. Podľa jeho názoru existuje určitá nerovnosť založená na vnímaní jednotlivých osobností. To je pomerne vážne obvinenie, najmä keď si uvedomíme, že pár týždňov po Verstappenovi potrestala FIA aj Charlesa Leclerca. Montoya sa však svojimi slovami len pridal k nemalému zástupu fanúšikov s podobným názorom.
„Keby nadával napríklad George Russell, nasledovala by veľmi odlišná reakcia, než akú sme videli v prípade Maxa. Keď to urobil Charles, všetci pokrčili plecami a nechali ho ísť; keď to urobil Max, správali sa k nemu, ako keby bol príšerný človek. Preto by boli tresty spravodlivejšie, keby priniesli väčší úžitok športu bez toho, aby jazdcom spôsobovali toľko problémov,“ vyhlásil Montoya.