F1 chce len osem európskych veľkých cien, hovorí šéf VC Belgicka
Formula 1 pokračuje vo svojom postupnom prenikaní do všetkých kútov sveta. Stáva sa z nej globálny šport v pravom slova zmysle. Liberty Media lákajú nové destinácie a hlavne ju lákajú štedré ponuky za organizáciu nových podujatí v Afrike, Ázii či na Blízkom východe. Týchto promotérov, na rozdiel od európskych, pritom príliš nezaujíma rentabilnosť vlastných investícií.
Saudská Arábia či Rwanda neorganizujú preteky Formuly 1 pre zisk. Jednoducho to vnímajú ako reklamu a prestíž pre svoju krajinu. Naopak, zástupcovia okruhov ako Hockenheim či Nürburgring pri svojich príležitostných rozhovoroch pre médiá opakujú, že by aj radi zorganizovali Veľkú cenu Nemecka, ale za súčasných okolností z nej nikdy nevygenerujú zisk.
Vo veľmi podobnej situácii sa ocitli aj Belgičania. Ich okruh Spa-Francorchamps to má s miestom v kalendári „nahnuté“ dobrých päť rokov. Podujatie sa napokon podarilo zachrániť, ale miesto v kalendári mu patrí len na nepravidelnej báze, keď promotéri podpísali s Liberty Media „rotačný kontrakt a do roku 2031 ho uvidíme v kalendári len v sezónach 2025, 2026, 2027, 2029 a 2031.
„Som veľmi spokojný,“ povedal pre Sporza prezident podujatia Melchior Wathelet o mieste VC Belgicka v „rotačnom“ systéme kalendára F1. „Boli to zložité diskusie. Formula 1 totiž chce len osem veľkých cien v Európe. Z tohto dôvodu bolo náročné podpísať trvalý a dlhodobý kontrakt.“
V posledných rokoch sme častokrát počuli pochybnosti o budúcnosti tohto tradičného podujatia. Preteky v Spa majú nespochybniteľné kúzlo, ale faktom zostáva, že ide o málo lukratívnu veľkú cenu v jednej z najlukratívnejších častí kalendára. Spa sa nachádza hlboko v ardenských lesoch, nie je tu žiadna poriadna infraštruktúra a podujatie negeneruje obrovské zisky, čo je v dobe stúpajúceho záujmu z Ázie a Ameriky neprijateľné.
Spa je tradičný okruh a je v prvom rade svedectvom o nádhernej histórii tohto športu. Smutnou realitou dnešnej Formuly 1 však je, že prím hrajú nablýskané podujatia v Las Vegas či Miami. Toto Belgicko nikdy nebude schopné ponúknuť, preto je Wathelet spokojný.
„Okrem toho nie je isté, že v rokoch 2028 a 2030 nebude žiadna Veľká cena Belgicka. Charakter dohody je taký, že zorganizujeme minimálne štyri veľké ceny. Možno bude záležať od ďalšieho organizátora, s ktorým sa máme striedať – možno to bude práve Belgicko,“ uvažuje Wathelet.
Spa-Francorchamps je historicky prvý okruh, ktorý dostane nepravidelné miesto v kalendári. Hovorí sa, že Barcelona bude nasledovať. Špekuluje sa aj o Zandvoorte, ale tam, aspoň navonok, tvrdia, že „rotačný kontrakt“ nepodpíšu.
Prezident Veľkej ceny Belgicka tiež dostal otázku, či podujatie dokáže bojovať s lukratívnymi ponukami z Blízkeho východu či Afriky. Je jasné, že cena za organizovanie podujatia vo svetle tohto záujmu rastie. Belgičania nedokážu položiť na stôl takéto sumy a preto sa uspokojili s kompromisom.
„Cena za organizovanie podujatia je od roku 2026 vyššia, ale hovoríme o troj- až štvorpercentnom zvýšení, čo nám pripadalo rozumné. Ide o rozumné zvýšenie a myslíme si, že sa nám vyplatí,“ povedal Wathelet.
„Úmyslom je, aby sme čo najviac znížili podporu zo strany valónskej vlády. V posledných rokoch sa ich príspevky znižovali, kým návratnosť investícií pre región a krajinu stúpali. To podľa mňa znie ako rozumná investícia,“ dodal šéf VC Belgicka.