logo F1online.skF1online.sk

Freddie Hunt o filme Rivali: Môjho otca vykreslili ako debila

James Hunt a Niki Lauda
© Rob Croes/Anefo, Wikimedia
Milan Kubala
Milan Kubala25. 12. 2024

Rivali patria k vôbec najpopulárnejším a najvydarenejším filmovým počinom zo sveta Formuly 1. Biografická snímka získala niekoľko nominácií na ocenenia a za strih si dokonca vyslúžila Oscara. Aj tento film má však svoje nedostatky. Syn Jamesa Hunta Freddie prezradil, že nie je vôbec spokojný s tým, ako ho stvárnil herec Chris Hemsworth.

Hlavná časť filmu Rivali sa odohráva v sezóne 1976, keď sa o majstrovský titul pobili Niki Lauda a James Hunt. Aj bežná populácia, ktorá Formulu 1 nesleduje, sa tak dozvie o dramatických udalostiach, ako Lauda prežil nehodu na Nürburgringu, odmietol pretekať vo Fudži, ale aj o charakteroch, prístupe oboch ašpirantov na titul či ich vzájomnom vzťahu.

To by bolo v poriadku, keby boli obaja piloti vykreslení podľa skutočnosti, hovorí Freddie Hunt, syn majstra sveta a automobilový pretekár. Tvorcovia filmu ho vraj síce nakrúcali podľa skutočnej udalosti, ale množstvo vecí nesedí s realitou, len z Hunta robí záporáka.

Freddie Hunt (IG/burndle_motorsport)

“Jedna vec ma nahnevala: Výkon Chrisa Hemswortha,” povedal v podcaste Pitstop Freddie Hunt, ktorého otec zomrel v roku 1993 na srdcové zlyhanie. “Neviem, či sa mám hnevať na Chrisa alebo na režiséra Rona Howarda, pretože môjho otca stvárnil ako debila. Neviem, či je to jeho chabým hereckým výkonom, alebo ho režisér navádzal na to, aby ho takto hral.”

Nemecko-španielsky herec Daniel Brühl vraj podal vynikajúci výkon a spravil maximum pre to, aby sa stal čo najvernejším obrazom Laudu. “Daniel Brühl, ktorý hral Nikiho Laudu, predviedol majstrovský výkon. On sa v skutočnosti pýtal na veci Nikiho a strávil s ním aj nejaký čas, aby sa naučil jeho osobitý štýl prejavu a spoznal ho. Tomu hovorím profesionálny prieskum, skutočná profesionálna práca. Dva týždne žil s Nikim, ktorý s tým súhlasil, a ako ste iste videli, tú rolu zahral dokonale.”

“Čo robil na druhej strane Hemsworth? Sral na všetko. Ani raz nekontaktoval rodinu,” hnevá sa Freddie Hunt, ktorý osudovú sezónu 1976 nezažil a z tohto pohľadu “nemal tvorcom čo ponúknuť”. Zvyšok rodiny však slávnemu hercovi mohol pomôcť spoznať skutočného Hunta.

Rob Croes/Anefo, Wikimedia

Na rozdiel od Brühla rodinu nekontaktoval. “Ohľadom hereckej časti nie. Viem však, že Alastair Caldwell, vtedajší tímový manažér McLarenu, bol dosť angažovaný priamo na scéne, kde im hovoril: Toto sa tak nestalo, tamto sa tak nestalo. Podľa všetkého im to takto viackrát vytkol, ale oni mu odkázali, že toto je film, nie dokument. Niektoré veci teda pomenili.”

Väčšinu však nie k lepšiemu. “Keď som sa režiséra Rona Howarda pýtal, prečo zmenil toľko vecí, tak odvetil, že pravda je príliš krásna a nikto by tomu neveril. Takmer som ho prefackal, pretože si nechali ujsť obrovskú príležitosť,” priznal Hunt. “Film ako taký bol skvelý, ľuďom sa páčil, ale keby sa skrátka držali pravdy, bol by oveľa lepší.”

Ak by sme o Nikim Laudovi a Jamesovi Huntovi už skôr nevedeli, z filmu by sme sa dozvedeli, že zatiaľ čo Lauda je osamelý a disciplinovaný stratég, Hunt je zas arogantný a divoký excentrik, ktorý nechýba na žiadnej párty, holduje alkoholu a sexu.

Ako však povedal sám Lauda, vo filme je len “80 percent” vecí pravdivých. Fikciou má byť aj nevraživosť medzi hviezdami sezóny 1976, tvrdí Freddie Hunt. “Vo filme ukazujú, že keď sa môj otec a Niki Lauda stretli, tak sa z nich stali veľkí súperi a hlavní nepriatelia. To sú kraviny. Oni boli spolubývajúci, boli to kamaráti.”

Tvorcovia mohli k ich rivalite pristúpiť inak, argumentuje. Ak chceli medzi nimi vytvoriť konflikt, pokojne mohli čerpať zo skutočnosti a vytvoriť kontrast medzi ich priateľstvom a konfliktom v sezóne, keď sa začal lámať chlieb. “V jednej chvíli počas sezóny 1976 to medzi nimi trochu škrípalo. Ak to chceli mať vo filme, mohli sa tomu viac venovať, trochu to roztiahnuť. To by bolo podľa mňa lepšie: Až do Formuly 1 boli priatelia, vo Formule 3, F2 a F1. Otec sa dostal do F1 o dva roky neskôr ako Niki. Prišiel v Heskethe a ohrozoval Ferrari. Potom sa dostal do McLarenu a na prvých pretekoch v kvalifikácii zdolal Ferrari.”

“Potom mal však pár technických zlyhaní a Niki sa bodovo vzdialil. Toto by ste mali overiť, ale mám pocit, že v tom roku sa mu podaril najväčší comeback v histórii športu. Bol na míle popredu,” spomína na vydarený úvod sezóny v podaní Laudu.

Ferrari 312 B/3 Nikiho Laudu z roku 1974 a McLaren M26 Jamesa Hunta z roku 1977 (United Autosports)

Laudova nehoda Huntovi umožnila sa dotiahnuť. “McLaren sa potom pozviechal, vyriešil spoľahlivosť, auto bolo v druhej polovici sezóny trochu rýchlejšie a Niki na kameru povedal — ten záber stále mám: ‘Aj bez tejto nehody by som ho nedokázal poraziť. Bol skrátka príliš rýchly v tom chatrnom McLarene.’ To bolo naozaj milé.”

“Začalo to však medzi nimi škrípať najmä vtedy, keď médiá nesprávne citovali ich slová. Tri alebo štyri dni boli na seba naozaj nahnevaní, no akonáhle si zavolali, uvedomili si, že to boli somariny, ktoré vznikli kvôli médiám a ich nesprávnemu použitiu vyjadrení, čo sa deje neustále,” zdôraznil 37-ročný Brit, ktorý prišiel o svojho otca ako šesťročný.

Lauda a Hunt boli skutočne kamaráti. Ako prezradil v jednom rozhovore Niki Lauda, v Londýne si spoločne zvykli vyraziť do barov a klubov, a viac než raz prespal priamo v Huntovom byte. Sám Hunt skonštatoval, že boli “kamoši, nie len známi”.

James Hunt vo svojej biografii ilustruje ich priateľstvo: “Nikdy nezabudnem, ako sa ma Niki v deň pretekov snažil znervózňovať. Ja som vždy vstával o ôsmej, aby som o deviatej mohol byť na okruhu. Aj keď veľmi dobre vedel, kedy som mal nastavený budík, Niki mi o siedmej vtrhol do izby. Nahodený vo svojej pretekárskej kombinéze sa postavil do pozoru vedľa mojej postele a [svojím zveličeným rakúskym prízvukom] hovorí: “Dnes vyhrám šampionát!” Vzápätí odpochodoval z izby. Prišlo mi to zábavné.”

Freddie Hunt (IG/freddiehuntofficial)

Ďalším motívom vo filme je aj Huntova agresivita. Scéna, podľa ktorej zmlátil reportéra, sa nezakladá na pravde, pripomenul Freddie Hunt. “Ďalšia vec sa mi však nepáčila; že otec plánoval nejaké agresívne činy, že plánoval udrieť novinára. On počas svojej kariéry pár ľudí udrel, je to aj na kamere, ale nikdy to nebolo vopred zamýšľané. Aby úmyselne šiel za nejakým chlapíkom a vyrazil mu zuby — to bolo hrozné, vôbec sa mi to nepáčilo.”

“Ide však celkovo o prístup môjho otca. On bol neškodný, pokorný a drzý chlapík. Bol však nevinne pokorný, preto mu to prechádzalo, zatiaľ čo Hemsworth ho vykreslil ako namysleného a arogantného. Môj otec vôbec nemal taký charakter, takže ak režisér vedome od neho nežiadal, aby ho takto zahral, tak podal strašne biedny výkon,” doplnil.

Súvisiace články

Diskusia