logo F1online.skF1online.sk

Jazdci odkazujú FIA a Sulajemovi: Nie sme deti, dávajte si pozor na váš tón

Max Verstappen a Charles Leclerc
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík7. 11. 2024

Po Maxovi Verstappenovi neodišiel bez trestu za vulgarizmy ani Charles Leclerc. Prvý menovaný zaplatil za svoj slovník „verejnoprospešnými prácami“ v prospech FIA, druhý mastnou pokutou. Už prvý incident neniesli piloti najlepšie, ale po druhom sa rozhodli otvorene prehovoriť.

Asociácia jazdcov veľkých cien zdvihla svoj hlas po dvoch trestoch pre jej členov. Slovník Maxa Verstappena v Singapure viedol k trestu a následnej búrke nevôle. Holandský pretekár bojkotoval tlačovku FIA a získal si obrovskú podporu svojich kolegov i fanúšikov.

Keď sa na tlačovke po Mexiku preriekol Charles Leclerc, okamžite sa ospravedlňoval, ale nič mu to nebolo platné. Vzhľadom na ospravedlnenie a tiež na komunikačné fiasko po potrestaní Verstappena sa FIA zrejme rozhodla zmeniť stratégiu a pilotovi Ferrari naparila „len“ pokutu, hoci je otázne, či to možno považovať za miernejší trest.

Niet divu, že piloti sa k tomu rozhodli postaviť úplne jednoznačne a dokonca si za týmto účelom založili účet na Instagrame. Tam sa objavilo spoločné stanovisko napísané nie príliš diplomatickým jazykom.

„Súťažiaci sa v každom športe musia riadiť rozhodnutiami rozhodcu, či sa im to páči, alebo nie. Taký je šport. Jazdci (naši členovia) nie sú iní a plne to chápu,“ začína stanovisko GPDA.

„Naši členovia sú profesionálni jazdci, piloti Formuly 1, na vrchole motoristického športu. Sú to gladiátori a každý pretekársky víkend predvádzajú fanúšikom skvelú šou,“ pokračuje asociácia, ktorá následne vo svojom vyhlásení prešla k veci.

„Je rozdiel medzi nadávaním s cieľom niekoho uraziť a bežnými nadávkami, napríklad na opis zlého počasia alebo neživého predmetu – monopostu Formuly 1 alebo situácie na trati. Zároveň naliehavo žiadame, aby prezident FIA zvážil, aký používa tón a jazyk, keď sa rozpráva s našimi členmi, alebo hovorí o našich členoch na verejnosti. Okrem toho, naši členovia sú dospelí ľudia, nepotrebujú inštrukcie cez médiá o tak banálnych otázkach, ako je nosenie šperkov a spodného prádla,“ vyhlásila GPDA.

Stanovisko sa tým vracia aj k roku 2022, keď sa objavili horúčkovité diskusie ohľadne nosenia šperkov a kontroly bielizne. Aj túto tému teda piloti spomenuli vo svojom stanovisku, ktoré ďalej protestovalo proti udeľovaniu finančných pokút a jazdci ním pripomenuli, že nevedia nič o použití týchto finančných prostriedkov.

„GPDA pri nespočetných príležitostiach vyjadrila názor, že peňažné pokuty nie sú vhodné pre náš šport. V priebehu posledných troch rokov sme vyzývali prezidenta FIA, aby sa s nami podelil o podrobnosti a stratégiu pri prerozdeľovaní a vynakladaní týchto finančných prostriedkov,“ protestuje GPDA.

„Rovnako sme tlmočili naše obavy ohľadne negatívneho imidžu, ktorý finančné pokuty prinášajú nášmu športu. Opätovne žiadame prezidenta FIA o finančnú transparentnosť a priamy, otvorený dialóg. Všetky zainteresované strany (FIA, F1, tímy a GPDA) by mali spoločne určovať, ako a kde sa peniaze použijú v prospech nášho športu,“ uviedla asociácia.

Tá na záver vyjadrila svoju ochotu spolupracovať a podporiť Formulu 1. Správu ukončili pozdravom, podpisom a hashtagom „#RacingUnited za našu bezpečnosť, náš šport a našich fanúšikov“.

Súvisiace články

Diskusia