Verstappen krúti hlavou nad asfaltom: Ak zaprší, asi budeme musieť nasadiť hroty… | Magazín F1 - F1online.sk

Verstappen krúti hlavou nad asfaltom: Ak zaprší, asi budeme musieť nasadiť hroty…

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Z priľnavosti na okruhu v Istanbule nie je nadšený ani majster jazdy na vode a šmykľavých povrchoch Max Verstappen. Podľa neho sú podmienky také zlé, že dosiahnuté časy sú až o päť sekúnd na kolo horšie v porovnaní s tým, aké by dosahovali za štandardných okolností.

Holanďanovi nedostatok gripu aj napriek tomu svedčal. V oboch tréningoch bol najrýchlejší, čím sa mu podarilo prestrihnúť šnúru piatkov, v ktorých Mercedes zvíťazil v aspoň jednom tréningu. Táto šnúra trvala už od VC Rakúska. Ako bonus získal na strieborné šípy viac ako polovicu sekundy.

Celkové časy by však mali byť výrazne rýchlejšie. “Sme od nich na míle ďaleko,” konštatoval Max Verstappen po piatku. “Tu je to oveľa horšie ako v Portimau. Áno, nakoniec majú všetci rovnaké podmienky, takže sa im musíme prispôsobiť.”

“Dúfam však, že nebude pršať, to sa nám bude jazdiť už ako na riadnom ľade. Možno budeme musieť nasadiť hroty alebo čo… Bude to dosť zaujímavé,” myslí si tretí muž šampionátu. Na sobotu je skutočne hlásené zvýšené riziko dažďa, nuž sa nechajme prekvapiť.

“Myslím, že sa na brífingu budeme baviť aj o tom, prečo je tento asfalt taký klzký. Sme asi päť sekúnd za časmi, ktoré by sme mali dosahovať. Ako som však povedal, podmienky sú pre všetkých rovnaké a my sa s tým popasujeme,” bojovne odkazuje Verstappen.

Po prvom tréningu, v ktorom jazdci nasadili len tvrdé zmesi, sa dúfalo v to, že mäkšie pneumatiky budú vykúpením. Nakoniec sa ukázalo, že to nie je tak celkom pravda.

“Nie, ani nie. Boli sme o trochu rýchlejší, keď sme prezuli z tvrdej na mäkkú zmes, ale to bolo o väčšom pogumovaní asfaltu. Áno, môžeme nasadiť mäkké gumy, ale tie sa začnú drobiť, až úplne odídu. To nie je riešenie,” vysvetľuje hrdina holandských fanúšikov.

Na záver dodal: “Dúfam, že sa trať ešte zlepší. Som si istý, že Mercedes to dá zajtra dokopy, ale pre nás to bol pozitívny deň. Dnešná príprava nebola taká zlá, dobre sme zareagovali na podmienky, darilo sa nám v prvom tréningu. Dúfam len, že v kvalifikácii a pretekoch budeme konkurencieschopnejší. Nikdy neviete, čo sa stane.”