Seidl o možnom zákaze veterných tunelov: Naše plány to nemení | Magazín F1 - F1online.sk

Seidl o možnom zákaze veterných tunelov: Naše plány to nemení

fotka k článku undefined
zdroj: McLaren

Formula 1 začína rozhovory, ktoré budú mať na ďalšiu budúcnosť športu zásadný vplyv. Svoju činnosť začala pracovná skupina, ktorej úlohou je preskúmať ďalšiu budúcnosť pohonných jednotiek. Na stole toho však bude omnoho viac. Jednou z potenciálnych noviniek je i zákaz (alebo výrazné obmedzenie) využívania veterných tunelov.

Dôvody pre tento krok sú jasné, zníženie nákladov a emisií. Je možné, že so stále napredujúcou technológiou CFD je úplný zákaz možný, no tak skoro nepríde. Komisia F1 stanovila predbežný dátum zákazu využívania veterných tunelov na rok 2030.

Pokojní tak zatiaľ zostávajú aj v McLarene, ktorý práve dokončuje úplne nový veterný tunel. Pre blížiaci sa zákaz by sa takáto investícia mohla stať nerentabilnou. Boss tímu Andreas Seidl však upokojuje, že stále sme len na začiatku.

„Diskusia pred Komisiou je ešte stále len v počiatočnej fáze, je to dlhodobý proces,“ povedal Seidl.

„Určite aj my vidíme, že v dlhodobom horizonte tu je možnosť zakázať alebo masívne redukovať využívanie veterných tunelov, keďže technológia CFD rýchlo napreduje. No pri pohľade na to, čo CFD dokáže dnes, sme ešte stále ďaleko od toho, aby sme opustili veterné tunely, nech sú už dôvody akékoľvek.“

„Diskusia, ktorá prebieha, tak nebude mať vplyv na naše projekty v krátkodobom či strednodobom horizonte. Možný zákaz tak rozhodne nezmení naše plány, tak ďaleko ešte nie sme,“ dodal Seidl.