logo F1online.skF1online.sk

Verstappen zvíťazil aj v Abú Zabí. Mercedes s odretými ušami udržal druhé miesto

Max Verstappen
© X/Red Bull
Milan Kubala
Milan Kubala26. 11. 2023

Veľká cena Abú Zabí bola klasickou Veľkou cenou Abú Zabí. Boli to príjemné nedeľné driemoty a strategické preteky s menším počtom súbojov na trati. Jediný vzruch priniesla prebiehajúca bitka o druhé miesto Pohára konštruktérov medzi Ferrari a Mercedesom. Na čele dokonalo kontroloval situáciu Max Verstappen. Druhý Charles Leclerc robil všetko možné, aby pomohol Ferrari vybojovať celkové druhé miesto v Pohári konštruktérov, ale nakoniec neuspel.

Charles Leclerc mal fantastický štart a v prvom kole to skúšal na Maxa Verstappena zo všetkých strán. Viackrát bol veľmi blízko, ale nepodarilo sa mu ujať vedenia. Landovi Norrisovi sa naproti tomu podarilo prekonať Georgea Russella a následne aj svojho tímového kolegu Oscara Piastriho, takže sa mohol zapojiť do prenasledovania vedúceho dua.

V 7. kole sa George Russell pokúšal atakovať Oscara Piastriho, ale snaha o predbiehací manéver mu nevyšla. Znovu to skúšal v 9. kole, ale opäť neúspešne. Inak bolo úvodných desať okruhov pomerne chudobných na pretekanie. Platilo to aj o Carlosovi Sainzovi, Sergiovi Pérezovi či Lewisovi Hamiltonovi, ktorí sa ocitli mimo obvyklých pozícií.

V 11. kole prelomil prekliatie George Russell, ktorý sa dostal cez Piastriho a o jedno kolo neskôr uspel aj Sergio Pérez v súboji s Pierrom Gaslym. Zakrátko nám začalo prvé kolo zastávok v boxoch. Na konci 13. kola zamieril k mechanikom práve Piastri, ktorý sa len tak-tak ubránil pred undercutom zo strany Fernanda Alonsa.

McLaren následne zaváhal v boxoch pri prezúvaní Landa Norrisa. Mechanici ho zdržali 5,1 sekundy a George Russell, ktorý zastavil spolu s ním, poďakoval a vzal si pozíciu zadarmo. Išlo o značne rušnú fázu pretekov. V tom istom čase prebrzdil Pierre Gasly a Lewis Hamilton za ním sa nedokázal vyhnúť kontaktu. Výsledkom bol Mercedes s nemálo poškodeným predným krídlom.

Do boxov nasledovali všetkých aj lídri. Verstappen a Leclerc sa vrátili na trať neohrození mužmi, ktorí zastavili pred nimi. V tomto okamihu vyzeralo byť poradie stabilné a preteky prebiehali pokojne. V čele sa pred prvou zastávkou na pár kôl ocitol Júki Cunoda. Jeho odchádzajúci šéf Franz Tost si tak po šiestykrát v kariére mohol užiť pohľad na svojho jazdca vo vedení pretekov.

V prostrednej fáze pretekov sa toho na trati veľa nedialo. Dopredu sa posúval v podstate len Sergio Pérez a snažil sa aj Carlos Sainz, ktorému však chýbalo tempo. Na konci 33. kola nás z driemot trochu prebral Lando Norris, ktorý sa pokúsil o undercut na Georgea Russella. Ferrari muselo taktiež okamžite reagovať s Charlesom Leclercom. K zmenám v pozíciách však nedošlo. V tomto okamihu bol Leclerc na ceste za druhým miestom, Russell za tretím a Norris za štvrtým.

Bitka o druhé miesto Pohára konštruktérov začala vrcholiť pätnásť kôl pred koncom, keď zamieril naposledy k mechanikom Sergio Pérez a začal svoj postup s cieľom dostať sa až pred Leclerca na druhé miesto. Potreboval sa však prehrýzť zo šiesteho miesta až na druhé. Život mu poriadne skomplikovala penalizácia, ktorú dostal za zbytočný kontakt pri predbiehaní Landa Norrisa. Tým pádom sa poriadne skomplikovala situácia v Pohári konštruktérov, keďže Ferrari sa so Sainzom zmohlo len na čakanie na safety car. Carlos bol po pokazenej kvalifikácii už od štartu mimo pretekov a pre svoj tím nakoniec nezískal ani bod.

Štyri kolá pred koncom Pérez predbehol Russella a vydal sa stíhať druhého Leclerca. V tomto momente potrebovalo Ferrari pre posun v Pohári konštruktérov Charlesa na druhom mieste a Georgea na štvrtom. V takom prípade by to stačilo na druhé miesto, pretože Hamilton bol v tom čase deviaty a pri rovnosti bodov by sa tešilo Ferrari vďaka víťazstvu v Singapure.

Zdá sa, že Leclerc ako jediný z celého Ferrari premýšľal, či dokáže pomôcť Pérezovi. Keď sa nakoniec od tímu dozvedel, ako vyzerá situácia, v poslednom kole pustil Péreza pred seba, ale Checo prišiel do cieľa s náskokom iba 3,8 sekundy na Russella, čo znamená, že Mercedes vďaka jednej sekunde nakoniec končí na druhom mieste v Pohári konštruktérov.

Preteky teda vyhral Verstappen pred Leclercom, tretí skončil Russell a štvrtý penalizovaný Pérez. Bodovanú desiatku uzavreli Norris, Piastri, Alonso, Cunoda, Hamilton a Stroll.

tables.undefined - VC 2023

logo Ferrari
Charles Leclerc
logo Red Bull
Max Verstappen
logo Mercedes
George Russell
Pilot
1.
Max Verstappen
2.
Charles Leclerc
3.
George Russell
4.
Sergio Pérez
5.
Lando Norris
6.
Oscar Piastri
7.
Fernando Alonso
8.
Júki Cunoda
9.
Lewis Hamilton
10.
Lance Stroll
11.
Daniel Ricciardo
12.
Esteban Ocon
13.
Pierre Gasly
14.
Alex Albon
15.
Nico Hülkenberg
16.
Logan Sargeant
17.
Kuan-jü Čou
-
Carlos Sainz
19.
Valtteri Bottas
20.
Kevin Magnussen

Live

Súvisiace články

Diskusia