logo F1online.skF1online.sk

Do Brazílie sa prihnali čerti, ale ani oni nezastavili Verstappena na ceste za pole positon

Max Verstappen
© X/Red Bull
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík3. 11. 2023

Kvalifikácia na Veľkú cenu Sao Paula je za nami a hlavne z meteorologického hľadiska to bolo skutočne úchvatné divadlo. V záverečnej fáze sa prihnala na okruh poriadna búrka, takže výhodu mal ten, kto začal svoj pokus čo najskôr. Patril medzi nich aj Max Verstappen, ktorý v nedeľu odštartuje z prvého miesta.

Štart kvalifikácie musel byť posunutý. Predstavte si, že na trati sa v prvom tréningu objavili nečistoty. Médiá dokonca hovorili o „skrutkách a klincoch“, ktoré vo voľnom tréningu spôsobili defekty Fernandovi Alonsovi a Lewisovi Hamiltonovi. Kvalifikácia tak začala s pätnásťminútovým omeškaním.

Jej prvá časť žiadne zásadné prekvapenia nepriniesla. Už v tejto fáze museli tímy a piloti počítať s rizikom dažďa, ktorý však napokon zavítal na okruh až v omnoho neskoršej fáze. Na suchej trati žiadny z favoritov nezaváhal a predčasne sa lúčili outsideri: piloti AlphaTauri, piloti Alfy Romeo a Logan Sargeant. Treba však povedať, že pole bolo na jednom z najkratších okruhov v kalendári nesmierne vyrovnané. Prvého Russella a posledného Čoua nedelila ani sekunda.

V druhej časti kvalifikácie favoriti opäť nezaváhali, aj keď niektorí k tomu nemali ďaleko. Také Ferrari sa v istej fáze ocitlo na samom chvoste a Scuderia musela siahnuť po čerstvej sade pneumatík. Na druhý pokus to však stačilo a všetci favoriti postúpili. V najlepšej desiatke sa nám zoradili jazdci piatich najsilnejších tímov a po Q2 sa lúčili Haasy, Alpiny a Alex Albon.

Pred Q3 si to na okruh namieril obrovský mrak, ktorý so sebou priniesol hotovú supercelu. Úplný začiatok záverečnej fázy bol ešte suchý, ale vo veľmi náročných podmienkach. Aj v tomto prípade platilo, že „kto skôr príde, ten skôr melie“. Napriek podľa jeho slov nevydarenému kolu vybojoval pole position Max Verstappen pred Charlesom Leclercom a tretí skončil Lance Stroll.

Záležalo tak hlavne od načasovania a také McLareny či Sergio Pérez to neurobili vôbec dobre. Hodiny Oscara Piastriho v 12. zákrute boli už len vyvrcholením skutočnosti, že vyšiel na trať neskoro a jazdil za takmer nezvládnuteľných podmienok.

Poradie v najlepšej desiatke tak diktovalo načasovanie, rozhodnutia tímov a nepochybne aj pretekárske umenie. Za Verstappena s Leclercom sa do druhého radu postavia Lance Stroll s Fernandom Alonsom, čo je pre Aston Martin fantastický výsledok. V treťom rade budú stáť piloti Mercedesu, v štvrtom Lando Norris s Carlosom Sainzom a v piatom Sergio Pérez s Oscarom Piastrim.

Sobotný program začne o 15:00 šprintovým rozstrelom a bude pokračovať od 19:30 šprintom.

tables.undefined - VC 2023

logo Ferrari
Charles Leclerc
logo Red Bull
Max Verstappen
logo Aston Martin
Lance Stroll
Pilot
1.
Max Verstappen
2.
Charles Leclerc
3.
Lance Stroll
4.
Fernando Alonso
5.
Lewis Hamilton
6.
George Russell
7.
Lando Norris
8.
Carlos Sainz
9.
Sergio Pérez
10.
Oscar Piastri
11.
Nico Hülkenberg
12.
Esteban Ocon
13.
Pierre Gasly
14.
Kevin Magnussen
15.
Alex Albon
16.
Júki Cunoda
17.
Daniel Ricciardo
18.
Valtteri Bottas
19.
Logan Sargeant
20.
Kuan-jü Čou

Live

Súvisiace články

Diskusia