fb pixel
logo F1online.sk

V druhom tréningu pokračovala nadvláda Verstappena, Ferrari a McLareny sa priblížili

Max Verstappen
© Red Bull Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík22. 9. 2023

Po dominantnom predstavení Maxa Verstappena v prvom voľnom tréningu pokračoval program Veľkej ceny Japonska druhým tréningom, ktorý už bol o niečo reprezentatívnejší. Videli sme kvalifikačné i pretekové simulácie a potvrdili si mnohé informácie, ktoré sme nadobudli v prvej hodine. Potvrdili sme si aj skutočnosť, že najrýchlejším mužom v Suzuke je Max Verstappen.

Holandský pretekár ovládol po prvom voľnom tréningu aj druhý. Napriek tomu budí forma Red Bullu určitú pozornosť, pretože kým Verstappen vládne s pomerne pohodlným náskokom, Sergio Pérez vyzeral skôr ako jazdec stredu poľa.

Začnime však Verstappenom, ktorý v Suzuke nenecháva nič na náhodu a chce potvrdiť status „kráľa džungle“. Prvý tréning ovládol s veľkým náskokom šiestich desatín, ale v druhom sa zredukoval asi na polovicu. Ako najbližší prenasledovatelia Red Bullu sa zatiaľ ukazujú piloti Ferrari a Lando Norris, pričom to bol Charles Leclerc, ktorý v druhom tréningu obsadil druhé miesto.

Ferrari stratilo dosť času v rýchlom prvom sektore, ale v druhom bolo rýchlejšie a v treťom úplne vyrovnané Red Bullu, čo je určite zaujímavé, pretože monopost RB19 nedominoval po celej dĺžke okruhu.

Zaujímavé je aj porovnanie s Landom Norrisom, ktorého McLaren je silnejší v prvom sektore, ale podobne ako Red Bull stráca v technickej prostrednej pasáži. Britský pretekár stratil na Verstappena 46 stotín sekundy. Štvrtý Sainz stráca už viac ako pol sekundy, ale viac-menej potvrdil, že Ferrari má v prvom sektore nejaký priestor na zlepšenie.

Na piatom mieste so stratou 64 stotín sekundy nájdeme Mercedes Georgea Russella. Účinkovanie tohto tímu v Suzuke je zatiaľ sklamaním. Mercedes priznal, že pred druhým tréningom musel prekopať nastavenie a štrnáste miesto Lewisa Hamiltona dokumentuje, že práca ešte nie je hotová.

Šieste miesto obsadil Fernando Alonso pred Alexom Albonom. Aston Martin zatiaľ nie je v úplne špičkovej forme, ale Williams by mohol opäť patriť k príjemným prekvapeniam víkendu. Bohužiaľ, k tým nepríjemným sa zatiaľ radí Sergio Pérez, ktorý je v Suzuke absolútne stratený. Na tímového kolegu stratil rovnú sekundu a rozhodne má na čom pracovať.

Druhý tréning skončil predčasne, keď Pierre Gasly v zákrute Degner vyšiel mimo trať a trafil bariéru. Zaviali červené vlajky a jazdy už neboli reštartované.

Program Veľkej ceny Japonska bude pokračovať tretím tréningom v sobotu od 4:30.

FOM

Súvisiace články