Verstappen potešil domácich fanúšikov ďalšou pole position, Leclerc havaroval | Magazín F1 - F1online.sk

Verstappen potešil domácich fanúšikov ďalšou pole position, Leclerc havaroval

fotka k článku undefined
zdroj: Getty Images/RB Content Pool

Kvalifikácia na Veľkú cenu Holandska určite nepatrila medzi tie najľahšie. Úzka a náročná trať spolu s premenlivými podmienkami pripravili pre jazdcov veľkú skúšku, ktorú aj tentoraz zvládol najlepšie Max Verstappen. Domáci jazdec sa teší z 28. pole position, ktorú si vybojoval po súboji s Landom Norrisom a Georgeom Russellom.

Pred štartom kvalifikácie v Zandvoorte zapršalo a trať priebežne schla. Najlepšie podmienky tak boli v úplnom závere, keď Max Verstappen vyložil na stôl všetky karty a časom 1:10,567 sfúkol konkurenciu. Najbližšie skončil Lando Norris s 0,537-sekundovým mankom, pričom George Russell na tretej priečke zaostal ešte o ďalšie dve desatiny.

Nechýbalo pritom veľa a Lando Norris mohol vypadnúť už v Q2. Trať osychala a hoci všetci súperi sa rozhodli na posledné minútky nasadiť nové intermediálky, Woking nechal Norrisa na trati na starých gumách — ako jediného. Nakoniec si vybojoval postup, ale vo vysielačke bolo počuť, že mu spadol obrovský kameň zo srdca. Pri pohľade na konečné výsledky istotne aj všetkým jeho priaznivcom.

Alex Albon jazdil v kvalifikácii ako z veľkej knihy. V Q1 obsadil prvé miesto, následne bol tretí. Pred štartom Q3 sa čakalo, že Williams sa predsa len prepadne, ale nestalo sa. Albon zajazdil štvrtý najlepší čas a vo Williamse porazil Fernanda Alonsa, Carlosa Sainza aj ich tímových kolegov.

Po dnešnej kvalifikácii sa môže červenať Sergio Pérez. Helmut Marko vo štvrtok naznačoval, že ak si chce udržať sedačku, tak nutne musí vylepšiť svoju kvalifikáciu. Strata 1,3 sekundy a siedme miesto sa na veľké zlepšenie nepodobá.

Na ôsmej priečke skončil Oscar Piastri v druhom monoposte McLarenu, keď v Q3 dokázal poraziť len Charlesa Leclerca a Logana Sargeanta. Táto dvojica do posledných kôl nezasiahla.

Charles Leclerc mal dnes celý rad problémov. Začalo sa to v prvej zákrute, kde trikrát vyletel z trate v tréningu a trikrát v kvalifikácii. O čosi viac ho naštval boxový múrik, ktorému musel po Q1 veľmi prísne dohovárať. Takmer totiž vypadol, keď sa ocitol v premávke. Tímu sa nedarilo správne načasovať jeho výjazdy. Najviac sa však bude hnevať sám na seba. V tretej časti stratil kontrolu nad svojím monopostom a skončil v bariérach. Z predbežnej piatej priečky spadol až na deviatu pozíciu.

Logan Sargeant sa prvýkrát v kariére prebojoval do tretej časti kvalifikácie, ale fanfáry na jej konci nezneli. Američan totiž spôsobil červenú vlajku, keď havaroval v druhej zákrute a predčasne sa porúčal pod sprchy.

Do Q3 sa na rozdiel od Sargeanta nedostal Lewis Hamilton. Sedemnásobný majster sveta počas prerušenia v tretej časti prezradil, že odjazdiť dve ostré kolá za sebou bola chyba. Pneumatiky sa pri druhom pokuse prehriali sa on sa už nedokázal zlepšiť. Zrejme mu nepomohol ani Júki Cunoda, ktorý ho napohľad v poslednom sektore zablokoval.

AlphaTauri sa zázraku nedočkala a nováčik v kokpite Liam Lawson obsadil poslednú priečku so stratou viac než jednej sekundy na predposledného Valtteriho Bottasa.

Image

LIVE

Live sa skončil