fb pixel
logo F1online.sk

Používa Red Bull pri vývoji aj umelú inteligenciu? Má svoje využitie, povedal Skinner

Nahý Red Bull RB19 bez krytov motora a karosérie
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík27. 7. 2023

Umelá inteligencia sa vo svete stáva hlavnou témou. Najviac sa o nej v súčasnosti hovorí v súvislosti so štrajkom v Hollywoode, ale to je len jedna malá časť. Keďže Formula 1 je pionierom nových technológií, umelá inteligencia nie je výnimkou a postupne preniká do všetkých oblastí fungovania tímov. Hlavný dizajnér Red Bullu Craig Skinner potvrdil, že výnimkou nie je ani jeho tím.

Začiatkom roka prišiel portál Motorsport.com s pomerne rozsiahlym článkom na tému používania umelej inteligencie pri určovaní stratégie v pretekoch. Jej využitie však siaha ďaleko za hranice strategického oddelenia.

„Táto oblasť je predmetom nášho výskumu a podľa mňa má svoje využitie,“ povedal v podcaste Talking Bulls hlavný dizajnér Red Bullu Craig Skinner.

„Umelú inteligenciu musíte učiť. Musíte jej vysvetliť, čo potrebujete, takže na konci dňa je nevyhnutné v prvom rade pochopiť, čo vlastne hľadáte a čo chcete. Vďaka čomu je pretekárske auto rýchle? Čo chcete od aerodynamiky? Aké sú požiadavky na dynamiku monopostu?“

„Áno, používame aj umelú inteligenciu a skúmame jej využitie. V konečnom dôsledku však jej prínos závisí v prvom rade od vášho pochopenia celkového problému,“ dodal Skinner.

Samozrejme, na technickom oddelení Red Bullu je ešte stále šéfom Adrian Newey, nie umelá inteligencia. Práve on zostrojil túto víťaznú dynastiu svojimi návrhmi a myšlienkami, kým Max Verstappen je posledným – a nemenej dôležitým – dielikom skladačky.

„Žiadne kompromisy,“ povedal Skinner na margo Neweyho filozofie. „Záleží len na výkone monopostu a ničom inom.“

„Ja som prišiel do tímu v roku 2006 a vtedy to bolo prvé auto Formuly 1, na ktorom som pracoval. Adrian od základov zmenil mentalitu pri návrhu monopostu, podľa ktorej neexistujú žiadne kompromisy. Všetko je podriadené zvyšovaniu výkonnosti,“ dodal Skinner.

Súvisiace články