fb pixel
logo F1online.sk

V poslednom tréningu bol na čele Lewis Hamilton, na rovnakej zmesi predbehol Verstappena

Lewis Hamilton
© Twitter/Mercedes
Milan Kubala
Milan Kubala22. 7. 2023

Tretí tréning na Hungaroringu nepriniesol najrýchlejší čas Maxa Verstappena, ako sme to dnes ráno čakali. Predbehol ho totiž sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton, ktorý vo svojom ostrom kole na rovnakých pneumatikách bol o štvrťsekundu rýchlejší. Tretie miesto obsadil Verstappenov kolega z Red Bullu Sergio Pérez.

Stopky sa po kole Lewisa Hamiltona zastavili na hodnote 1:17,811. Britský pretekár sa stal jediným jazdcom, ktorý sa dostal pod hranicu 78 sekúnd na kolo. V sobotu bolo evidentné, že jeho monopost sa správa o poznanie lepšie ako v piatok. Po druhom tréningu totiž Hamilton hlásil, že mal z Mercedesu W14 “najhoršie pocity”.

Max Verstappen mal v sobotu viacero menších problémov. Najskôr sa sťažoval na nedotáčavosť auta, následne na jeho zadnú časť. V niektorých zákrutách nad ňou nečakane strácal kontrolu, hoci podľa Christiana Hornera za to mohli len nárazy vetra.

Vo svojej riadnej kvalifikačnej simulácii zajazdil fialový prvý sektor, ale následne začal rýchlostne strácať. V ostatných dvoch sektoroch ho tak Lewis Hamilton dokázal predbehnúť. Verstappen len zalomil rukami so slovami, že sa mu zdá byť “neuveriteľné”, akú mal slabú priľnavosť.

Sergio Pérez si po piatku trochu napravil chuť a v treťom tréningu doplnil najrýchlejšiu trojku. Aj Mexičan zajazdil svoje top kolo na mäkkých gumách.

Nico Hülkenberg potvrdzuje povesť skvelého kvalifikanta štvrtým miestom pred pilotom McLarenu Landom Norrisom, ktorý by však s týmto tempom mohol bojovať aj o pole position. Treba totiž poznamenať, že on ako jediný z prvej desiatky zajazdil svoje kolo na stredne tvrdej zmesi.

Za šiestym Georgeom Russellom skončila dvojica pilotov z Ferrari. Charles Leclerc a Carlos Sainz strávili väčšinu tretieho tréningu pri pretekových simuláciách na starých mediumkách, ktoré im zostali z piatka. Keď nasadili mäkké gumy, k najrýchlejším časom sa priblížili na 0,379 a 0,423 sekundy.

V najlepšej desiatke sa ešte ocitli Fernando Alonso a Valtteri Bottas.

Pre experimentálne pravidlá alokácie pneumatík je však poradie v treťom tréningu trochu klamlivé. Väčšina jazdcov odjazdila svoje najlepšie časy na mäkkej zmesi, aj keď desiati piloti ju v kvalifikácii ani nebudú môcť nasadiť. Pripomeňme, že v Q1 bude povolené obuť len tvrdú zmes, v Q2 len stredne tvrdú a až v poslednej časti kvalifikácie budú na programe softy.

Daniel Ricciardo, Esteban Ocon a Júki Cunoda tak nemusia skončiť na posledných troch miestach aj v kvalifikácii. Svoju prípravu totiž venovali tvrdým pneumatikám, zatiaľ čo finálne časy ostatných opticky vylepšilo nasadenie najmäkšej zmesi.

Image

Súvisiace články