Vystavia klimatické zmeny F1 stopku? Motoršportu možno odzvoní, myslí si Vettel
Klimatické zmeny sú celosvetovým problémom. Ich dôsledky pociťujeme aj na Slovensku a neobchádzajú ani Formulu 1. Nepriaznivé poveternostné podmienky nás v tomto roku pripravili o preteky v Imole, pričom nechýbalo veľa a zrušená mohla byť aj Veľká cena Kanady. Keďže sa klíma podľa predikcií bude už len zhoršovať, musíme sa pripraviť na to, že podujatia budú pre také či onaké dôvody v ohrození čím ďalej tým častejšie. Ohrozená však môže byť podľa Sebastiana Vettela aj samotná existencia motoršportu, ktorý prispieva – hoci vo veľmi malej miere – k prehrievaniu planéty. Nemec sa nazdáva, že vlády jednotlivých štátov sveta môžu v istom momente vystaviť F1 ako aj iným súťažiam stopku, a to už onedlho.
Prívalové dažde v Taliansku či rozsiahle lesné požiare v Kanade. Klimatická kríza dáva o svojej prítomnosti pocítiť už aj Formule 1. Aká je budúcnosť „efjednotky“? Budú podujatia v ohrození čím ďalej tým častejšie? Hrozí, že motoršport ako taký bude pre jeho negatívne dôsledky na životné prostredie jedného dňa zakázaný? Podľa Sebastiana Vettela to nie je vylúčené.
„Imola bola zrušená a rovnako tak aj [sobotňajšie] podujatia v Goodwoode [kde sa Vettel predstavil s McLarenom MP4/8, ktorý má v osobnom vlastníctve, pozn. red.]. Domnievam sa, že existuje priamy vzťah medzi extrémnym počasím a meniacim sa svetom, svetom, ktorý sa otepľuje,“ uviedol štvornásobný majster sveta. „Za predpokladu, že túto problematiku úplne neignorujete, musíte vidieť, že klimatická kríza už dnes ovplyvňuje veľa ľudí a mnoho miest po celom svete.“
„Preteky v Imole boli zrušené po tom, čo v Taliansku panovali obrovské suchá a následne zdanlivo nekonečný dážď sa očividne nedokázal vsiaknuť do zeme, takže sa len zhromaždil na jednom mieste a – ako tomu bolo aj v Imole – spôsobil masívne záplavy.“
„Ohrozené boli aj preteky v Miami, nakoľko dva alebo tri týždne pred podujatím bola trať zaplavená. Ak by boli preteky na programe o tri týždne skôr, zrejme by boli zrušené. V ohrození bola aj Kanada, kde vyčíňali lesné požiare, ktoré keby trvali o niečo dlhšie, tak by sa v Montreale podľa všetkého nejazdilo.“
Vettel opakovane prízvukuje, že je klimatická kríza problémom, ktorý nemožno podceňovať. Niektorí ľudia si z tejto problematiky síce ťažkú hlavu nerobia, no jednotlivé vládne garnitúry môžu pristúpiť k opatreniam, ktoré budú pomerne prísne – a to aj vo vzťahu k motoršportu.
„Klimatická kríza predstavuje skutočnú hrozbu,“ poznamenal 36-ročný expretekár Red Bullu, Ferrari či Aston Martinu. „Musíme si uvedomiť, že svet sa mení a má to vplyv na naše životy. Rizikom nie je to, že sa ľudia prilepia na trať v deň pretekov alebo na podujatí v Goodwoode, hrozbou je skôr to, že sa budú vlády v určitom momente zaoberať tým, čo všetko môžu obmedziť a zakázať. Motoršport môže pre nich predstavovať hrozbu [pre klímu] a môže byť v ohrození.“
„Aby bolo jasné, nechcem, aby došlo k jeho zákazu, pretože si myslím, že je to skvelý šport. Prichádza mu na chuť čoraz viac ľudí, ktorí pretekanie milujú a baví ich. Bola by škoda, keby sme o motoršport prišli, nemôžeme si to dovoliť,“ uzavrel Vettel.