fb pixel
logo F1online.sk

Nebesia sa v Rakúsku postarali o fantastické divadlo, ale Verstappenovu nadvládu nezastavili

Max Verstappen po štarte šprintu na VC Rakúska
© Twitter/Red Bull
Milan Kubala
Milan Kubala1. 7. 2023

Max Verstappen neprekvapivo ovládol sobotný rakúsky šprint po štarte z prvého miesta. Holandský pretekár pokračuje vo svojej neohrozenej jazde a ani na Red Bull Ringu sa mu nikto nedokázal postaviť na odpor. Jeho monopost je tento víkend jednoznačne najrýchlejší a jeho tímový kolega mu nedokáže konkurovať. Verstappen nemal v náročných podmienkach problémy a zvíťazil s veľkým náskokom.

V Rakúsku panujú v sobotu daždivé podmienky, takže pre šprint bolo postarané o zábavu. Úvod bol poriadne divoký, keď Pérez dokázal v prvej zákrute prekonať Verstappena. Holanďan sa mu to pokúšal vrátiť. V nájazde do tretej zákruty ho Pérez najprv vytlačil na trávu, čo mu Verstappen oplatil rovnakou mincou, keď zaútočil z veľkej diaľky do tretej zákruty. Max prebrzdil, síce sa mu podarilo zostať na trati a predbehnúť Péreza, ale vytlačil ho von a spôsobil menšiu zápchu v tretej zákrute.

Súboj pilotov Red Bullu dokonalo využil Nico Hülkenberg, ktorý prekĺzol cez Norrisa aj Péreza a dostal sa na druhé miesto, kým Lando sa prepadol až na desiate.

Po divokom prvom kole sa poradie stabilizovalo. Verstappen na čele navyšoval vedenie a Hülkenberg si pohodlne držal náskok pred Pérezom. Tieto podmienky padli Haasu ako uliate. Americký tím sa v doterajšom priebehu sezóny neskutočne trápil v pretekovom tempe, ale v daždi dokázal Hulk zahriať pneumatiky a udržať ich v ideálnom okne.

V polovici šprintu sa však situácia začala obracať. Trať postupne osychala a tímy sa začali pohrávať s myšlienkou prezuť na suché pneumatiky. To boli zlé správy pre Hülkenberga, ktorý začal mať problémy a Pérez so Sainzom sa pustili do ofenzívy. Nemeckého pretekára zrádzali zadné pneumatiky na výjazdoch zo zákrut a nakoniec spadol na štvrté miesto.

V 15. kole, keď zo seba trio Ocon – Leclerc – Norris vytĺkalo dušu v boji o ôsme miesto, zamieril George Russell do boxov a obul sliky. V rovnakom čase aktivovalo riaditeľstvo pretekov DRS.

To veľmi pomohlo Lancovi Strollovi, ktorý takisto prekonal Hülkenberga a ten následne zamieril do boxov, podobne tak Hamilton. V 19. kole začalo byť jasné, že suché pneumatiky majú jednoznačnú prevahu, ale do konca šprintu zostávalo už len päť kôl.

Najvyššie postaveným mužom na slikoch bol Hulk, ktorý postupoval dopredu, kým väčšina pilotov v najlepšej desiatke zostala na intermediálkach. Tie boli pomalšie, ale nie o dosť, aby najlepšiu päťku Verstappen – Pérez – Sainz – Stroll – Alonso pripravili o umiestnenie. Šiesty Nico Hülkenberg bol na mediumkách v poslednom kole o šesť sekúnd rýchlejší ako piloti Aston Martinu, ale v cieli mu na nich chýbala sekunda; osem sekúnd stratil na tretieho Sainza. Bodovanú osmičku uzavreli Ocon a Russell. Pilota Mercedesu na softoch delili v cieli od jazdca Alpinu na intermediálkach len deväť tisícin sekundy.

FIA

Súvisiace články