logo F1online.sk

Jazdci kritizujú rakúsky chaos: Starká pred televízorom ničomu nerozumela, sťažuje sa Gasly

Alex Albon, traťové limity
© Martin Trenkler
Tomáš Masár
Tomáš Masár4. 7. 2023

Škrtanie časov, penalizácie, niekoľkohodinové čakanie na konečné výsledky – jedným slovom chaos. Asi tak nejak by sa dala opísať minulotýždňová Veľká cena Rakúska, ktorá mala našliapnuté – nebyť početných a tragikomických zásahov komisárov – na to zaradiť sa k tým lepším tohtoročným pretekom.

Pierre Gasly bol jedným z deviatich pretekárov, ktorí obdržali v nedeľňajších pretekoch penalizáciu za opakované prekročenie traťových limitov. Okrem Francúza vyfasovali trest aj Sainz, Hamilton, Albon, Ocon, de Vries, Cunoda, Sargeant a Magnussen.

Zatiaľ čo v pretekoch zmazali komisári pilotom neuveriteľných 80 kôl, v kvalifikácii „len“ 43. Ďalšími tisícimi potenciálnymi prehreškami sa zaoberali po skončení podujatia. Iný termín ako groteska sa v tomto prípade snáď použiť ani nedá.

Podľa Pierra Gaslyho malo byť riaditeľstvo pretekov ústretovejšie a k prehreškom pristupovať individuálne.

„Nad verdiktom je potrebné sa vždy poriadne zamyslieť,“ uviedol rodák z Rouenu. „My pretekári síce niekedy požadujeme konzistentnosť, ale inokedy vás zdravý rozum núti k tomu, aby sa k jednotlivým prípadom pristupovalo špecificky – ako napríklad tento víkend.“

„Štyridsaťtri vymazaných časov v kvalifikácii sa nezdá byť v poriadku. Moja stará mama, ktorá to všetko sledovala v televízii, ničomu nerozumela. Určite si musela vravieť: ´Čo sa to do pekla  vlastne deje?´“ povedal víťaz Veľkej ceny Talianska spred troch rokov.

„Lewis figuroval na prvom mieste a o dve sekundy neskôr bol zrazu osemnásty. Jednoducho sa to nezdá byť správne. Myslím si, že v Silverstone to bude lepšie, ale určite treba tento systém prehodnotiť a pouvažovať nad tým, ako by sa dal zlepšiť.“

Takmer totožne ako Gasly sa vyslovil aj Lewis Hamilton. „Domnievam sa, že zrejme budú musieť nájsť iné riešenie pre túto trať,“ poznamenal sedemnásobný šampión. „Pred rokmi, keď sme nemali traťové limity, sa tu jazdilo oveľa príjemnejšie.“

Mimoriadne ťažké srdce na komisárov má Júki Cunoda. Jazdec AlphaTauri hovorí, že „stewardi“ boli mimoriadne prísni a riadne si na ňom zgustli. „Dostal som varovania, ale v niektorých prípadoch som nemal pocit, že by som bol mimo bielej čiary,“ utrúsil. „Komisári boli príliš krutí,“ doplnil.

Podľa Oscara Piastriho sa však Cunoda nemá na čo sťažovať. Mimo trate sa vraj ocitol nespočetnekrát a má šťastie, že trestov neobdržal viac. „Počul som, že Cunoda dostal desaťsekundový trest,“ vyjadril sa Austrálčan. „Ak mám byť úprimný, tak si myslím, že môže byť rád, že trestov nedostal viac.“

Jedinými dvoma pretekármi, ktoré traťové limity neporušili ani raz, boli George Russell a Kuan-jü Čou. „Vôbec na to nie som hrdý,“ prekvapil Russell. „Je to určite možné [že traťové limity neporušil ani raz, pozn. red.], no udržať sa medzi bielymi čiarami je na tomto okruhu mimoriadne náročné.“

„Je to pravdepodobne jediný okruh v celom kalendári, na ktorom je ťažké nepresiahnuť traťové limity. Musia sa podniknúť tvrdé kroky a vykonať zmeny. Keď v štvrtej a šiestej zákrute presiahnete bielu čiaru, ocitnete sa v štrku a žiadnu výhodu tak nezískate. Nemalo by to byť všetko len o bielej v čiare, v takom prípade sa totiž pretekanie stane mimoriadne náročným,“ dodal Russell.