fb pixel
logo F1online.sk

Cez traťové limity sa v kvalifikácii najlepšie prekľučkoval Verstappen, Ferrari v tesnom závese

Max Verstappen
© Red Bull Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík30. 6. 2023

Kvalifikácia na Veľkú cenu Rakúska priniesla šokujúci, kontroverzný a prekvapujúci priebeh. Ako už na tomto okruhu býva zvykom, vládli tu traťové limity a riaditeľstvo pretekov, nie samotní jazdci. Štyria najlepší však predviedli veľmi kvalitné a hlavne bezchybné výkony, ktoré boli v piatok v Rakúsku kľúčové. Z pole position sa nakoniec teší Max Verstappen tesne pred Charlesom Leclercom.

Aj keď prvá časť kvalifikácie nepriniesla žiadne veľké prekvapenia, naznačila, ako bude piatok v Rakúsku vyzerať. Monitory priam horeli oznámeniami o zmazaných kvalifikačných časoch pre prekročenie traťových limitov. Z prvej časti napokon nepostúpila pätica: Cunoda, Čou, Sargeant, Magnussen a de Vries.

Kým Q1 prekvapenia nepriniesla, Q2 nimi bola priam posiata. Ďalšiu blamáž má na svojom konte Sergio Pérez. Ten sa síce vo štvrtok necítil dobre a vynechal mediálne povinnosti, ale dôvodom jeho vypadnutia nebola choroba, ale traťové limity. Mexický pretekár prišiel v Q2 o všetky tri časy a nakoniec odštartuje z pätnásteho miesta. Už štyrikrát za sebou tak chýbal v Q3. Spolu s ním sa porúčal aj George Russell. Odkedy priviezol Mercedes širšie bočnice, britský mladík na tímového kolegu stráca a v nedeľu odštartuje len z jedenásteho miesta.

Mená ostatných troch vypadnuvších – Ocona, Piastriho a Bottasa – už také prekvapivé nie sú.

Záverečná časť kvalifikácie priniesla veľmi vyrovnaný priebeh. Najrýchlejší čas v nej zajazdil favorizovaný Max Verstappen, ktorý tak v Rakúsku vybojoval ďalšiu pole position, ale pilot Ferrari Charles Leclerc siahal po senzácii. Monačan bol po prvých dvoch sektoroch najrýchlejší (s mikroskopickým náskokom jednej stotiny sekundy), ale napokon to nestačilo a so stratou 48 tisícin sekundy končí druhý.

Do druhého radu sa postaví jeho tímový kolega Carlos Sainz a fantastický Lando Norris, ktorého vylepšený McLaren po Red Bull Ringu priam lietal.

Do tretieho radu sa postavia Lewis Hamilton a Lance Stroll, ktorý po skvelom výkone zdolal tímového kolegu Fernanda Alonsa. Španiel odštartuje zo štvrtého radu spoločne s Nicom Hülkenbergom, ktorý predviedol ďalší udatný kvalifikačný výkon. Mimochodom, Hulk má v tejto sezóne viac účastí v Q3 než Sergio Pérez.

V piatom rade budú stáť Pierre Gasly a ďalšia tohtoročná senzácia Alex Albon.

FOM

Súvisiace články