fb pixel
logo F1online.sk

Wolff: Rozpočtový strop neprekročíme, zamestnávame kopu ľudí, ktorí na to dohliadajú

Lewis Hamilton
© LAT Images/Mercedes
Tomáš Masár
Tomáš Masár23. 6. 2023

Mercedes sa po stopách Red Bullu – ktorý predvlani prekročil rozpočtový strop, za čo obdržal aj následnú penalizáciu – vydať nemieni. Ustrážiť si financie má tímu z Brackley napomôcť finančné oddelenie, ktoré pre tento účel zamestnáva až 46 odborníkov.

Rakúsky celok vyfasoval pred rokom za presiahnutie rozpočtového stropu niekoľko miliónovú pokutu, ale čo je podstatnejšie, bol mu skresaný čas, ktorý môže stráviť v aerodynamickom tuneli a pri počítačových simuláciách.

Ostatné tímy, vrátane Mercedesu, si preto dávajú poriadny pozor, aby Red Bull v tomto počine nenapodobnili.

„Strieborné šípy“ dokonca v snahe vyhnúť sa obdobnému osudu, aký postihol „červených býkov“, zamestnali už niekoľko desiatok ľudí.

„V našom finančnom oddelení sme založili obrovskú organizáciu,“ nechal sa počuť Toto Wolff. „Ide o 46 ľudí, ktorí do poslednej skrutky monitorujú strop nákladov a pozerajú sa na trend našich výdavkov počas celého roka.“

„To, čo sme urobili, je, že sme pridelili zdroje na rôzne projekty, vďaka čomu sme sa počas celého minulého roka, ako aj v tomto roku, zmestili pod rozpočtový strop,“ poznamenal.

„Uvažujeme preto, že sa pre nasledujúci rok rozhodneme vykonať primerané zmeny vo vývoji, pričom sa zdá, že na tom budeme [s financiami] aj naďalej dobre.“

Wolff dodáva, že hoci sa Mercedes pre rok 2024 uchýli k zásadným dizajnovým zmenám, nenačrie hlboko do vrecka, pretože sa bude môcť spoľahnúť na tradične spoľahlivé simulácie.

„Na budúci rok dôjde k určitým zásadným zmenám v dizajne, ktoré sa ale zaobídu bez produkcie konkrétnych dielov. O väčšinu práce sa postarajú simulácie, ktoré navyše nejdú do peňazí,“ doplnil Wolff.