fb pixel
logo F1online.sk

Odíde Adrian Newey do dôchodku? Odpočítavanie začalo, priznal geniálny konštruktér

Max Verstappen a Adrian Newey
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík20. 6. 2023

Každá dynastia sa raz skončí. Niektorí fanúšikovia si ešte spomenú na koniec roka 2006, keď opustili Ferrari Michael Schumacher, Ross Brawn a krátko po nich aj Jean Todt. S ich odchodom skončilo aj najúspešnejšie obdobie v dejinách tímu. Niečomu podobnému musí skôr či neskôr čeliť každý úspešný celok, niektorí sa s tým dokážu vysporiadať, iní nie. Čaká niečo podobné aj Red Bull? Je totiž jasné, že kľúčové osobnosti stajne tu nebudú večne.

Stále hlasnejšie sa hovorí o odchode Helmuta Marka na konci tejto sezóny, v AlphaTauri končí Franz Tost a nemladne ani Adrian Newey. Geniálny konštruktér to vo svojej bohatej kariére dotiahol k dvanástim konštruktérskym titulom (trinásty je na dosah ruky) a jeho autá zapísali v súčte dvesto víťazstiev vo Formule 1.

Adrian sa v roku 2021 zotavoval po ťažkej nehode a objavili sa špekulácie o jeho odchode do dôchodku. Hlavný technický riaditeľ Red Bullu má 64 rokov, čo nie je vysoké číslo, ale po Kanade sám priznal, že jedného dňa odíde.

Podľa vlastných slov však nikdy nesníval o rekordoch ani tituloch. Jeho najväčší životný sen sa vraj splnil, keď sa práca formulového konštruktéra stala jeho zamestnaním.

„Bola to úžasná cesta. Mojím snom bolo už od detstva pracovať v oblasti techniky a motoršportu, takže keď som získal svoju prvú prácu v tejto oblasti a dostal prvú výplatu, bola to pre mňa veľká vec. Všetko ostatné je len bonus,“ povedal v rozhovore pre televíziu Sky SportsAdrian Newey.

Na jar informovali motoristické médiá o predĺžení jeho zmluvy, ale už neinformovali o jej dĺžke. Vo veku 64 rokov je však otázne, ako dlho bude Adrian ešte schopný pokračovať a či sa nebude chcieť stiahnuť do nejakej menej exponovanej roly. Sám po pretekoch v Kanade naznačil, že vo Formule 1 nebude večne.

„Mám šťastie, že robím presne to, po čom som vždy túžil. Svoju prácu milujem a užívam si ju,“ povedal Newey.

„Samozrejme, moja kariéra nepotrvá večne. Myslím si, že pokým ma bude tím chcieť a pokým si budem užívať svoju prácu, tak budem pokračovať. Realisticky však už začalo odpočítavanie. Kedy presne nastane ten deň? To neviem,“ povedal najúspešnejší konštruktér všetkých čias.