fb pixel
logo F1online.sk

Alonsovi je ľúto fanúšikov: Ako šport si sami strieľame do nohy

Fernando Alonso
© Aston Martin
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík17. 6. 2023

Aj keď je značka Aston Martin britská a jej pretekársky tím sídli v Silverstone, nesie v sebe nemálo kanadskej DNA. Je vo vlastníctve kanadského konzorcia a má aj kanadského pilota, takže tento víkend je pre tím okolo Fernanda Alonsa a Lanca Strolla veľmi dôležitý. Túto skutočnosť ešte znásobil fakt, že Aston Martin priviezol do Montrealu veľký balík vylepšení. Bohužiaľ, po nečakanej zmene harmonogramu ho nedokázal poriadne vyskúšať.

Obvykle to býva tak, že sa dáta vyhodnocujú po každej jazde. Po prvom tréningu môžete preskúmať svoje poznatky, pred druhým tréningom vykonať potrebné zmeny a tie potom opätovne vyskúšať.

Tímy však tento luxus v Kanade nedostali, keďže sa v prvom tréningu prakticky nejazdilo. Bolestivé to bolo zvlášť pre Aston Martin, ktorý nebude môcť po piatku ideálne prečítať, čo vylepšené auto pred sobotou potrebuje. Pilota tímu Fernanda Alonsa však niečo predsa len trápilo viac.

„Nie, ani zďaleka sme sa nenaučili všetko, čo sme potrebovali,“ povedal španielsky pretekár po skončení piatkových jázd. „Škoda, pre nikoho to nebolo ideálne, ale najhoršie na tom sú fanúšikovia, ktorí prišli na okruh skoro a my sme nemohli jazdiť v prvom tréningu. Z času na čas to vyzerá, že si ako šport sami strieľame do nohy a podobné veci sú pre nás trochu trápne.“

O nič lepšie to nie je ani z tímovej perspektívy. Po takomto dni skrátka nedostanú inžinieri všetky informácie, s ktorými počítali pred víkendom. „Nemali sme čas. Kamery, alebo niečo také, na okruhu nefungovali a ako vždy v takýchto situáciách sme ako šport nemali pripravený žiadny plán B,“ povedal trochu naštvane Alonso.

Z Fernandových úst sme sa toho o novom balíku Aston Martinu veľa nedozvedeli a asi sa nedá očakávať, že by s nejakou obšírnou odpoveďou prišiel Lance Stroll, ktorý je obvykle skúpy na slovo.

„Cez noc sa na to pozrieme, ale z auta som mal dobrý pocit, nevyzeráme najhoršie, takže uvidíme. V sobotu to však vyzerá na dážď, takže to bude veľmi odlišný deň,“ povedal po piatku domáci pretekár.

„Keď skúšate nové vylepšenia, tréningy sú hlavne o zisťovaní, ako nový balík ovplyvňuje správanie auta. Tiež sa chcete uistiť, že funguje podľa očakávaní. S monopostom som bol spokojný a mal som z neho dobrý pocit, ale potrvá nejaký čas, kým preskúmame dáta a vyťažíme z neho maximálnu výkonnosť,“ dodal Stroll.