fb pixel
logo F1online.sk

Prvý španielsky tréning sa odohral v réžii Red Bullu

Max Verstappen
© Red Bull Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík2. 6. 2023

Dalo sa očakávať, že prvý tréning na „poriadnej“ trati po takom dlhom čase prinesie zmiešané testovacie programy. Siahlo nám do toho ešte Pirelli, ktoré tímom umožnilo otestovať nové pneumatiky. Tímy tak s vylepšenými autami zvolili veľmi rozdielne testovacie programy. Na dominancii Red Bullu to však nič nezmenilo.

Líder šampionátu ovládol prvý voľný tréning s veľkým náskokom. Treba však povedať, že len ťažko sme dokázali čítať medzi jednotlivými testovacími programami. Väčšinou sa tímy zamerali na zbieranie dát a dlhé stinty na trati – najlepšími príkladmi tohto prístupu boli Ferrari a Mercedesy.

Na čele sa tak od začiatku do konca tréningu striedali piloti Red Bullu. Rýchlejší bol Max Verstappen, ktorý s náskokom vyše siedmych desatín zdolal Sergia Péreza, tretí skončil Esteban Ocon a štvrtý Nyck de Vries. Aj z toho pomerne jasne vyplýva, že z prvého tréningu nemožno nič čítať.

Ferrari priviezlo do Španielska rozsiahly balík vylepšení. V prvom tréningu ho nasadil iba Carlos Sainz a jeho tímový kolega Charles Leclerc slúžil ako „porovnávacia vzorka“. Monačan bol nakoniec rýchlejší, čo len potvrdzuje, že od týchto zmien by fanúšikovia Scuderie nemali čakať okamžité zázraky. Obaja piloti sa zamerali hlavne na zbieranie kôl.

Podobne na tom boli aj v Mercedese. Jeho piloti strávili veľa kôl na testovacích pneumatikách. Ich časy na mäkkých gumách v závere boli – podobne ako tie Ferrari – porovnateľné s časmi Fernanda Alonsa na opotrebovaných stredne tvrdých pneumatikách.

Viac sa dozvieme v druhom voľnom tréningu, ktorý začína o 17:00.

FOM

Súvisiace články